Kampen om it-folk har ført til ekstremt fleksible rammer: Mange ansatte kan nu helt selv bestemme

Et presset arbejdsmarked fyldt med eftertragtede it-folk, der har fået smag for det hybride arbejdsliv, har skudt muligheden for at arbejde fra hjemmekontoret i vejret rundt om i danske it-afdelinger.

Artikel top billede

(Foto: Scott Graham, Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Så mange tilbyder fuld fleksibilitet i forhold til, hvor og hvordan de ansatte arbejder
  • Hvorfor ubegrænset hjemmearbejde ikke nødvendigvis er den rette løsning
685
3:30 min
Virksomheder over hele verden er efter pandemien stadigvæk i gang med at finde frem til formlen for fremtidens arbejdsliv.

Men noget tyder på, at især it-afdelinger er tvunget til at tilbyde en meget høj grad af fleksibilitet, hvis de vil tiltrække og fastholde it-kompetencer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS