Le Tour: Helt tæt på verdens største løb med Nationalmuseet

Nationalmuseet har stykket et spændende program sammen om Tour de France, som bl.a. byder på øl, Leth, Mader og røverhistorier.

Artikel top billede

Årets Tour de France indledes som bekendt 1. juli i København, og i den forbindelse holder Nationalmuseet en række arrangementer med fokus på verdens mest ikoniske cykelløb.

Gennem de seneste mange år har ultrasund kost og levevis – undertiden kombineret med tvivlsomme farmaceutiske produkter – som bekendt spillet en stor rolle i tiden op til og under løbet.

Men tidligere var man mindre nøjeregnende, og det var ikke usædvanligt, at rytterne nuppede en dram whisky eller en tår vin undervejs. I netop dén ånd handler nogle af arrangementerne om de bryggerier, løbet passerer i Danmark, og man kan også selv smage på varerne.

På andre tidspunkter vil man kunne møde makkerparret Jørgen Leth og Jørgen Mader – der i 14 år lagde kommentatorspor til tour’en – i samtale med Ole Ritter.

Men man kan også høre en af landets aktuelt mest værdsatte historiske formidlere, Jeanette Varberg, den tidligere rytter Jesper Skibby, skuespiller og cykelentusiast Paw Henriksen og flere andre.

Arrangementerne finders sted 1.-3. juli på forskellige tidspunkter hen over dagene. Nogle arrangementer kræver særlig billet, mens der er adgang til andre mod betaling af almindelig entré.

Læs mere om arrangementerne og køb billetter på Nationalmuseets hjemmeside.

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    KMD A/S

    Senior Solution Architect

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Projektleder

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job