Le Tour: Helt tæt på verdens største løb med Nationalmuseet

Nationalmuseet har stykket et spændende program sammen om Tour de France, som bl.a. byder på øl, Leth, Mader og røverhistorier.

Artikel top billede

Årets Tour de France indledes som bekendt 1. juli i København, og i den forbindelse holder Nationalmuseet en række arrangementer med fokus på verdens mest ikoniske cykelløb.

Gennem de seneste mange år har ultrasund kost og levevis – undertiden kombineret med tvivlsomme farmaceutiske produkter – som bekendt spillet en stor rolle i tiden op til og under løbet.

Men tidligere var man mindre nøjeregnende, og det var ikke usædvanligt, at rytterne nuppede en dram whisky eller en tår vin undervejs. I netop dén ånd handler nogle af arrangementerne om de bryggerier, løbet passerer i Danmark, og man kan også selv smage på varerne.

På andre tidspunkter vil man kunne møde makkerparret Jørgen Leth og Jørgen Mader – der i 14 år lagde kommentatorspor til tour’en – i samtale med Ole Ritter.

Men man kan også høre en af landets aktuelt mest værdsatte historiske formidlere, Jeanette Varberg, den tidligere rytter Jesper Skibby, skuespiller og cykelentusiast Paw Henriksen og flere andre.

Arrangementerne finders sted 1.-3. juli på forskellige tidspunkter hen over dagene. Nogle arrangementer kræver særlig billet, mens der er adgang til andre mod betaling af almindelig entré.

Læs mere om arrangementerne og køb billetter på Nationalmuseets hjemmeside.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S