Le Tour: Helt tæt på verdens største løb med Nationalmuseet

Nationalmuseet har stykket et spændende program sammen om Tour de France, som bl.a. byder på øl, Leth, Mader og røverhistorier.

Artikel top billede

Årets Tour de France indledes som bekendt 1. juli i København, og i den forbindelse holder Nationalmuseet en række arrangementer med fokus på verdens mest ikoniske cykelløb.

Gennem de seneste mange år har ultrasund kost og levevis – undertiden kombineret med tvivlsomme farmaceutiske produkter – som bekendt spillet en stor rolle i tiden op til og under løbet.

Men tidligere var man mindre nøjeregnende, og det var ikke usædvanligt, at rytterne nuppede en dram whisky eller en tår vin undervejs. I netop dén ånd handler nogle af arrangementerne om de bryggerier, løbet passerer i Danmark, og man kan også selv smage på varerne.

På andre tidspunkter vil man kunne møde makkerparret Jørgen Leth og Jørgen Mader – der i 14 år lagde kommentatorspor til tour’en – i samtale med Ole Ritter.

Men man kan også høre en af landets aktuelt mest værdsatte historiske formidlere, Jeanette Varberg, den tidligere rytter Jesper Skibby, skuespiller og cykelentusiast Paw Henriksen og flere andre.

Arrangementerne finders sted 1.-3. juli på forskellige tidspunkter hen over dagene. Nogle arrangementer kræver særlig billet, mens der er adgang til andre mod betaling af almindelig entré.

Læs mere om arrangementerne og køb billetter på Nationalmuseets hjemmeside.

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura