Le Tour: Helt tæt på verdens største løb med Nationalmuseet

Nationalmuseet har stykket et spændende program sammen om Tour de France, som bl.a. byder på øl, Leth, Mader og røverhistorier.

Artikel top billede

Årets Tour de France indledes som bekendt 1. juli i København, og i den forbindelse holder Nationalmuseet en række arrangementer med fokus på verdens mest ikoniske cykelløb.

Gennem de seneste mange år har ultrasund kost og levevis – undertiden kombineret med tvivlsomme farmaceutiske produkter – som bekendt spillet en stor rolle i tiden op til og under løbet.

Men tidligere var man mindre nøjeregnende, og det var ikke usædvanligt, at rytterne nuppede en dram whisky eller en tår vin undervejs. I netop dén ånd handler nogle af arrangementerne om de bryggerier, løbet passerer i Danmark, og man kan også selv smage på varerne.

På andre tidspunkter vil man kunne møde makkerparret Jørgen Leth og Jørgen Mader – der i 14 år lagde kommentatorspor til tour’en – i samtale med Ole Ritter.

Men man kan også høre en af landets aktuelt mest værdsatte historiske formidlere, Jeanette Varberg, den tidligere rytter Jesper Skibby, skuespiller og cykelentusiast Paw Henriksen og flere andre.

Arrangementerne finders sted 1.-3. juli på forskellige tidspunkter hen over dagene. Nogle arrangementer kræver særlig billet, mens der er adgang til andre mod betaling af almindelig entré.

Læs mere om arrangementerne og køb billetter på Nationalmuseets hjemmeside.

Annonceindlæg tema

Offentlig digitalisering

Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks