Her er direktør Carsten Boje Møllers plan med den frasolgte Visma-forretning: "Vi kan blive tre gange så store i Norden"

Interview: Med kæmpe milliardopkøb af Vismas store it-konsulentforretning sætter det nye selskab alle sejl ind på at blive en dominerende it-leverandør i markedet. Her er strategien for det nye selskab, der skal duellere mod konkurrenter som Netcompany, KMD og CGI i markedet. "Vi skal være den ledende nordiske spiller inden for digital transformation," siger Carsten Boje Møller.

Artikel top billede

(Foto: Visma/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Her er planen med den nye it-leverandør efter opkøbet af Vismas it-konsulentforretning
  • I disse lande vil selskabet sætte hårdt ind og overveje opkøb
  • Hvilke konkurrenter selskabet skal slå i markedet
799
4 min
En af verdens største kapitalfonde, CVC Capital Partners, har lagt seks milliarder kroner på bordet for Vismas it-konsulentforretning, der nu som selvstændigt brand skal fortsætte væksten og være en af de mest toneangivende it-leverandører i Norden.

Siden 2016 har væksten i Vismas konsulentforretning hvert år præsteret i gennemsnit 22 procent på både top og bund. Den vækst skal som minimum fastholdes under det nye kapitalfondsejerskab.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job