Mikael skulle have været benhård finansmand - men studiejob fik ham på andre tanker: I dag koder han robotter og læser data science

Han skulle have været hardcore investeringsmand. Men i dag sidder Mikael Ribeiro og koder robotter, mens han læser Data Science. Se her hvordan et studiejob i Sydbank skaffede it-branchen en mand mere til holdet.

Artikel top billede

(Foto: Sydbank)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Fra finans til it: Se hvordan Sydbank ændrede Mikael Rebeiros karrierevalg radikalt.
1.163
6 min
I alle områder af den digitale tidsalder, er der ét overskyggende problem; Der. Mangler. Fagfolk.

Men i en nyoprettet afdeling i Sydbank Operations er én ny it-medarbejder in spe ved at blive udklækket. Og det er stik mod alle planer denne medarbejder havde, da han startede i banken.

Mikael Ribeiro er 25 år og har arbejdet i et studiejob hos Sydbank i mere end to år nu.

Det er Mikael Ribeiros første studiejob, og ansættelsen blev også hans første møde med kodning. Og det møde har ændret alt. For ham - og måske også for Sydbank.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S