Opkøb har gjort videoområdet til en voksende milliardforretning for Motorola: "Vi har haft store sejre inden for kropsbåren video"

CCW 2022, Wien: I markedet for kritisk kommunikation er video for alvor blevet en faktor for Motorola. For få år siden var det slet ikke en del af forretningen.

Artikel top billede

(Foto: Kristoffer Ingemand)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Motorolas vækst på videoområdet.
345
1:45 min
”Hvis vi ser på de forskellige trends, så er video et voksende område.”

Sådan siger Michael Kaae, CVP for EMEA hos Motorola Solutions ved konferencen Critical Communications World 2022 (CCW 2022), som foregår i Østrigs hovedstad Wien, hvor Computerworld er til stede.

Det er en kontant udmelding, som dog passer ganske godt på forrentingen - og selvfølgelig blev den fulgt op af flere detaljer.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S