Vækst-raketten Frameo tog gassen lidt af sidste år: “Men vi har overskud og brænder ikke millioner af som så mange andre”

Verdens største billeddelings-app er danske Frameo, som stormede ind på andenpladsen i sidste års Top 100. Nu er væksten knap så heftig, viser det seneste regnskab. Men selskabet er trods corona vokset, der er solid fremgang i bruttofortjenesten og tocifret millionoverskud.

Artikel top billede

Torben Ulrich, topchef for Denver og en af ide-mændene bag Frameo. (Foto: Frameo)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bag om regnskabstallene
  • Torben Ulrichs forventninger til 2022/23
677
3:30 min
Frameo er med over en kvart milliard delte billeder verdens suverænt største app til billeddeling på digitale fotorammer.

Det manifesterede sig i forrygende økonomisk vækst i selskabet fra 19/20 til 20/21, og Frameo røg da også direkte ind på andenpladsen i 2021-udgaven af Computerworld Top 100.

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS