I sidste øjeblik: Skattestyrelsen skubber frist for vigtige indberetninger efter NemID-nedbrud

Der var ikke nok tid til at indberettet årsregnskabet for de mange hundrede danske selskaber, der efter NemID-nedbruddet for knap to uger siden kun blev efterladt med meget få døgn til at logge på skat.dk. Nu udsætter Skattestyrelsen fristen.

Artikel top billede

Med kun få dage til at samtlige selskaber i hele landet skulle have indrapporteret regnskaber på skat.dk, var det flere døgn lange nedbrud af den Nets-drevne login-tjeneste NemID en særligt neglebidende affære for landets revisorer.

Men selv om NemID kom op at køre fem dage før, at de danske selskaber endeligt skulle taste regnskaberne ind i Skats offentlige systemer, så var de få dages varsel ikke nok.

Som konsekvens af nedbruddet "er der opstået et stort pres på Skattestyrelsens system TastSelv-Erhverv DIAS," skriver Skattestyrelsen nu på sin egen hjemmeside.

Dette pres gør, at ikke alle virksomheder kan nå at indberette selvangivelserne inden den frist, som var i dag, 30 juni.

Forsinkelserne af selvangivelserne kan normalt koste selskaberne dagbøder - et såkaldt skattetillæg på 200 kroner per dag, kan blive konsekvensen. (dog maksimalt 5.000 kroner per virksomhed.)

Men i lyset af nedbruddet udsætter Skattestyrelsen fristen med en uge:

"Skattestyrelsen ser sig derfor nødsaget til at udskyde oplysningsfristen for selskaber med en uge. Det vil sige, at fristen udskydes fra i dag 30. juni 2022 til torsdag 7. juli 2022."

Virksomheder med en frist for angivelser af regnskaber angår de selskaber med regnskabsår, der følger kalenderåret - altså med udløb den 31. december.

Det bemærkes dog i Skattestyrelsens meddelelse, at "oplysningsfristen for borgere og selvstændige erhvervsdrivende (skattekontrollovens §§ 10-11) med frist den 1. juli 2022 fastholdes som hidtil."

Læs hele Skattestyrelsens meddelelse her.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    AI/Data Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    TD SYNNEX Denmark ApS

    Networking Presales Specialist

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect