I sidste øjeblik: Skattestyrelsen skubber frist for vigtige indberetninger efter NemID-nedbrud

Der var ikke nok tid til at indberettet årsregnskabet for de mange hundrede danske selskaber, der efter NemID-nedbruddet for knap to uger siden kun blev efterladt med meget få døgn til at logge på skat.dk. Nu udsætter Skattestyrelsen fristen.

Artikel top billede

Med kun få dage til at samtlige selskaber i hele landet skulle have indrapporteret regnskaber på skat.dk, var det flere døgn lange nedbrud af den Nets-drevne login-tjeneste NemID en særligt neglebidende affære for landets revisorer.

Men selv om NemID kom op at køre fem dage før, at de danske selskaber endeligt skulle taste regnskaberne ind i Skats offentlige systemer, så var de få dages varsel ikke nok.

Som konsekvens af nedbruddet "er der opstået et stort pres på Skattestyrelsens system TastSelv-Erhverv DIAS," skriver Skattestyrelsen nu på sin egen hjemmeside.

Dette pres gør, at ikke alle virksomheder kan nå at indberette selvangivelserne inden den frist, som var i dag, 30 juni.

Forsinkelserne af selvangivelserne kan normalt koste selskaberne dagbøder - et såkaldt skattetillæg på 200 kroner per dag, kan blive konsekvensen. (dog maksimalt 5.000 kroner per virksomhed.)

Men i lyset af nedbruddet udsætter Skattestyrelsen fristen med en uge:

"Skattestyrelsen ser sig derfor nødsaget til at udskyde oplysningsfristen for selskaber med en uge. Det vil sige, at fristen udskydes fra i dag 30. juni 2022 til torsdag 7. juli 2022."

Virksomheder med en frist for angivelser af regnskaber angår de selskaber med regnskabsår, der følger kalenderåret - altså med udløb den 31. december.

Det bemærkes dog i Skattestyrelsens meddelelse, at "oplysningsfristen for borgere og selvstændige erhvervsdrivende (skattekontrollovens §§ 10-11) med frist den 1. juli 2022 fastholdes som hidtil."

Læs hele Skattestyrelsens meddelelse her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Bluecircle

    Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

    Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Sydjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS