I sidste øjeblik: Skattestyrelsen skubber frist for vigtige indberetninger efter NemID-nedbrud

Der var ikke nok tid til at indberettet årsregnskabet for de mange hundrede danske selskaber, der efter NemID-nedbruddet for knap to uger siden kun blev efterladt med meget få døgn til at logge på skat.dk. Nu udsætter Skattestyrelsen fristen.

Artikel top billede

Med kun få dage til at samtlige selskaber i hele landet skulle have indrapporteret regnskaber på skat.dk, var det flere døgn lange nedbrud af den Nets-drevne login-tjeneste NemID en særligt neglebidende affære for landets revisorer.

Men selv om NemID kom op at køre fem dage før, at de danske selskaber endeligt skulle taste regnskaberne ind i Skats offentlige systemer, så var de få dages varsel ikke nok.

Som konsekvens af nedbruddet "er der opstået et stort pres på Skattestyrelsens system TastSelv-Erhverv DIAS," skriver Skattestyrelsen nu på sin egen hjemmeside.

Dette pres gør, at ikke alle virksomheder kan nå at indberette selvangivelserne inden den frist, som var i dag, 30 juni.

Forsinkelserne af selvangivelserne kan normalt koste selskaberne dagbøder - et såkaldt skattetillæg på 200 kroner per dag, kan blive konsekvensen. (dog maksimalt 5.000 kroner per virksomhed.)

Men i lyset af nedbruddet udsætter Skattestyrelsen fristen med en uge:

"Skattestyrelsen ser sig derfor nødsaget til at udskyde oplysningsfristen for selskaber med en uge. Det vil sige, at fristen udskydes fra i dag 30. juni 2022 til torsdag 7. juli 2022."

Virksomheder med en frist for angivelser af regnskaber angår de selskaber med regnskabsår, der følger kalenderåret - altså med udløb den 31. december.

Det bemærkes dog i Skattestyrelsens meddelelse, at "oplysningsfristen for borgere og selvstændige erhvervsdrivende (skattekontrollovens §§ 10-11) med frist den 1. juli 2022 fastholdes som hidtil."

Læs hele Skattestyrelsens meddelelse her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Sydjylland

    Statens IT

    IT-projektleder hos Statens It

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job