I sidste øjeblik: Skattestyrelsen skubber frist for vigtige indberetninger efter NemID-nedbrud

Der var ikke nok tid til at indberettet årsregnskabet for de mange hundrede danske selskaber, der efter NemID-nedbruddet for knap to uger siden kun blev efterladt med meget få døgn til at logge på skat.dk. Nu udsætter Skattestyrelsen fristen.

Artikel top billede

Med kun få dage til at samtlige selskaber i hele landet skulle have indrapporteret regnskaber på skat.dk, var det flere døgn lange nedbrud af den Nets-drevne login-tjeneste NemID en særligt neglebidende affære for landets revisorer.

Men selv om NemID kom op at køre fem dage før, at de danske selskaber endeligt skulle taste regnskaberne ind i Skats offentlige systemer, så var de få dages varsel ikke nok.

Som konsekvens af nedbruddet "er der opstået et stort pres på Skattestyrelsens system TastSelv-Erhverv DIAS," skriver Skattestyrelsen nu på sin egen hjemmeside.

Dette pres gør, at ikke alle virksomheder kan nå at indberette selvangivelserne inden den frist, som var i dag, 30 juni.

Forsinkelserne af selvangivelserne kan normalt koste selskaberne dagbøder - et såkaldt skattetillæg på 200 kroner per dag, kan blive konsekvensen. (dog maksimalt 5.000 kroner per virksomhed.)

Men i lyset af nedbruddet udsætter Skattestyrelsen fristen med en uge:

"Skattestyrelsen ser sig derfor nødsaget til at udskyde oplysningsfristen for selskaber med en uge. Det vil sige, at fristen udskydes fra i dag 30. juni 2022 til torsdag 7. juli 2022."

Virksomheder med en frist for angivelser af regnskaber angår de selskaber med regnskabsår, der følger kalenderåret - altså med udløb den 31. december.

Det bemærkes dog i Skattestyrelsens meddelelse, at "oplysningsfristen for borgere og selvstændige erhvervsdrivende (skattekontrollovens §§ 10-11) med frist den 1. juli 2022 fastholdes som hidtil."

Læs hele Skattestyrelsens meddelelse her.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics