Derfor er det gået galt: Kæmpe NemID-nedbrud skyldes kombination af driftsforstyrrelser og "menneskelig fejl"

Nu er det kun de sidste 10 procent af NemID-brugerne, der stadig må væbne sig med tålmodighed, inden log-in-tjenesten igen er i luften, lover Nets.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Der arbejdets forsat på højtryk i Nets for at få rettet den fejl, der har lagt brugertjenesten NemID ned i nu mere end to døgn.

Men i den seneste opdatering, som Nets har sendt ud, løfter selskabet et lille hjørne mere af sløret for, hvad der ligger bag det flere dage lange nedbrud.

Nedbruddet, der begyndte 21. juni kl. 23.56, opstod i forbindelse med et planlagt serverskifte.

"Driftsforstyrrelsen opstod i forbindelse med opdateringen af en server og skyldes en uheldig kombination af en menneskelig fejl," lyder det i den seneste pressemeddelelse, som Nets i dag har udsendt.

Meget mere bliver der ikke oplyst om de tekniske årsager. Men Nets oplyser, at nedbruddet nu er gået fra at påvirke en tredjedel af NemID-brugerne til kun at involvere 10 procent af brugerne.

"Brugere, der er migreret til MitID, kan benytte denne løsning og få adgang til netbank og offentlige tjenester der benytter denne løsning," skriver selskabet. MitID er dermed ikke længere påvirket af nedbruddet.

Det angives desuden, at der forventes "at se betydelige forbedringer over de kommende dage", hvorfor Nets også opfordrer brugerne til at blive ved med at prøve at logge ind på NemID.

"Først og fremmest vil jeg dybt beklage den alvorlige driftsforstyrrelse, som de berørte borgere stadig har på NemID. Vi har afsat alle nødvendige ressourcer i døgndrift på at løse problemet," lyder det desuden fra landechef i Nets Danmark, Torsten Hagen Jørgensen i meddelelsen.

"Vi arbejder med flere alternative løsningsscenarier, hvor vi for først og fremmest fokuserer på at genoprette normaldrift af NemID for de berørte så hurtigt som muligt efter to dage med driftsforstyrrelser."

Endelig vil det for de NemID-erhvervskunder, der er berørt af nedbruddet, være muligt at benytte deres NemID nøglefil.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect