Derfor er det gået galt: Kæmpe NemID-nedbrud skyldes kombination af driftsforstyrrelser og "menneskelig fejl"

Nu er det kun de sidste 10 procent af NemID-brugerne, der stadig må væbne sig med tålmodighed, inden log-in-tjenesten igen er i luften, lover Nets.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Der arbejdets forsat på højtryk i Nets for at få rettet den fejl, der har lagt brugertjenesten NemID ned i nu mere end to døgn.

Men i den seneste opdatering, som Nets har sendt ud, løfter selskabet et lille hjørne mere af sløret for, hvad der ligger bag det flere dage lange nedbrud.

Nedbruddet, der begyndte 21. juni kl. 23.56, opstod i forbindelse med et planlagt serverskifte.

"Driftsforstyrrelsen opstod i forbindelse med opdateringen af en server og skyldes en uheldig kombination af en menneskelig fejl," lyder det i den seneste pressemeddelelse, som Nets i dag har udsendt.

Meget mere bliver der ikke oplyst om de tekniske årsager. Men Nets oplyser, at nedbruddet nu er gået fra at påvirke en tredjedel af NemID-brugerne til kun at involvere 10 procent af brugerne.

"Brugere, der er migreret til MitID, kan benytte denne løsning og få adgang til netbank og offentlige tjenester der benytter denne løsning," skriver selskabet. MitID er dermed ikke længere påvirket af nedbruddet.

Det angives desuden, at der forventes "at se betydelige forbedringer over de kommende dage", hvorfor Nets også opfordrer brugerne til at blive ved med at prøve at logge ind på NemID.

"Først og fremmest vil jeg dybt beklage den alvorlige driftsforstyrrelse, som de berørte borgere stadig har på NemID. Vi har afsat alle nødvendige ressourcer i døgndrift på at løse problemet," lyder det desuden fra landechef i Nets Danmark, Torsten Hagen Jørgensen i meddelelsen.

"Vi arbejder med flere alternative løsningsscenarier, hvor vi for først og fremmest fokuserer på at genoprette normaldrift af NemID for de berørte så hurtigt som muligt efter to dage med driftsforstyrrelser."

Endelig vil det for de NemID-erhvervskunder, der er berørt af nedbruddet, være muligt at benytte deres NemID nøglefil.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Djurslands Bank

IT-udvikler

Midtjylland

AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S