Derfor er det gået galt: Kæmpe NemID-nedbrud skyldes kombination af driftsforstyrrelser og "menneskelig fejl"

Nu er det kun de sidste 10 procent af NemID-brugerne, der stadig må væbne sig med tålmodighed, inden log-in-tjenesten igen er i luften, lover Nets.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Der arbejdets forsat på højtryk i Nets for at få rettet den fejl, der har lagt brugertjenesten NemID ned i nu mere end to døgn.

Men i den seneste opdatering, som Nets har sendt ud, løfter selskabet et lille hjørne mere af sløret for, hvad der ligger bag det flere dage lange nedbrud.

Nedbruddet, der begyndte 21. juni kl. 23.56, opstod i forbindelse med et planlagt serverskifte.

"Driftsforstyrrelsen opstod i forbindelse med opdateringen af en server og skyldes en uheldig kombination af en menneskelig fejl," lyder det i den seneste pressemeddelelse, som Nets i dag har udsendt.

Meget mere bliver der ikke oplyst om de tekniske årsager. Men Nets oplyser, at nedbruddet nu er gået fra at påvirke en tredjedel af NemID-brugerne til kun at involvere 10 procent af brugerne.

"Brugere, der er migreret til MitID, kan benytte denne løsning og få adgang til netbank og offentlige tjenester der benytter denne løsning," skriver selskabet. MitID er dermed ikke længere påvirket af nedbruddet.

Det angives desuden, at der forventes "at se betydelige forbedringer over de kommende dage", hvorfor Nets også opfordrer brugerne til at blive ved med at prøve at logge ind på NemID.

"Først og fremmest vil jeg dybt beklage den alvorlige driftsforstyrrelse, som de berørte borgere stadig har på NemID. Vi har afsat alle nødvendige ressourcer i døgndrift på at løse problemet," lyder det desuden fra landechef i Nets Danmark, Torsten Hagen Jørgensen i meddelelsen.

"Vi arbejder med flere alternative løsningsscenarier, hvor vi for først og fremmest fokuserer på at genoprette normaldrift af NemID for de berørte så hurtigt som muligt efter to dage med driftsforstyrrelser."

Endelig vil det for de NemID-erhvervskunder, der er berørt af nedbruddet, være muligt at benytte deres NemID nøglefil.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S