Derfor er det gået galt: Kæmpe NemID-nedbrud skyldes kombination af driftsforstyrrelser og "menneskelig fejl"

Nu er det kun de sidste 10 procent af NemID-brugerne, der stadig må væbne sig med tålmodighed, inden log-in-tjenesten igen er i luften, lover Nets.

Artikel top billede

(Foto: Jacob Wittorf)

Der arbejdets forsat på højtryk i Nets for at få rettet den fejl, der har lagt brugertjenesten NemID ned i nu mere end to døgn.

Men i den seneste opdatering, som Nets har sendt ud, løfter selskabet et lille hjørne mere af sløret for, hvad der ligger bag det flere dage lange nedbrud.

Nedbruddet, der begyndte 21. juni kl. 23.56, opstod i forbindelse med et planlagt serverskifte.

"Driftsforstyrrelsen opstod i forbindelse med opdateringen af en server og skyldes en uheldig kombination af en menneskelig fejl," lyder det i den seneste pressemeddelelse, som Nets i dag har udsendt.

Meget mere bliver der ikke oplyst om de tekniske årsager. Men Nets oplyser, at nedbruddet nu er gået fra at påvirke en tredjedel af NemID-brugerne til kun at involvere 10 procent af brugerne.

"Brugere, der er migreret til MitID, kan benytte denne løsning og få adgang til netbank og offentlige tjenester der benytter denne løsning," skriver selskabet. MitID er dermed ikke længere påvirket af nedbruddet.

Det angives desuden, at der forventes "at se betydelige forbedringer over de kommende dage", hvorfor Nets også opfordrer brugerne til at blive ved med at prøve at logge ind på NemID.

"Først og fremmest vil jeg dybt beklage den alvorlige driftsforstyrrelse, som de berørte borgere stadig har på NemID. Vi har afsat alle nødvendige ressourcer i døgndrift på at løse problemet," lyder det desuden fra landechef i Nets Danmark, Torsten Hagen Jørgensen i meddelelsen.

"Vi arbejder med flere alternative løsningsscenarier, hvor vi for først og fremmest fokuserer på at genoprette normaldrift af NemID for de berørte så hurtigt som muligt efter to dage med driftsforstyrrelser."

Endelig vil det for de NemID-erhvervskunder, der er berørt af nedbruddet, være muligt at benytte deres NemID nøglefil.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    GenAI Specialist i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Microsoft AI Solution Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S