Sådan modellerer vi vores løbs-simulationer i Red Bull Racing: Vi har ikke en chance uden dem

"Vi kører i Red Bull simuleringer, før vi tager til et Formel 1-løb. Når vi så kommer til lokationen, så kører vi vores simuleringer igen baseret på de opdaterede data fra fredagens øveomgange. De simuleringer kører vi så igen og igen i løbet af dagene, efterhånden som vi får mere data."

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvordan Oracle Red Bull bruger simuleringer af Formel 1-løb før og under alle løb
  • Hvilke parametre der er vigtigst i simuleringerne af løb
  • Hvordan input fra simuleringer anvendes i beslutningsgangene
976
5 min
Jeg begyndte med at udarbejde strategi for Oracle Red Bull Racing i 2006 og har stået i spidsen for afdelingen siden 2010.

I løbet af den tid har vi set en kæmpe evolution de metoder, som vi anvender til at udarbejde vores strategimodeller.

Der er efterhånden 10-15 år siden jeg skrev den første Monte Carlo-simulation, som er en forudsigelse af, hvordan Formel 1-løbet kommer til at forløbe.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job