Lunar kæmper med at skaffe kapital til opkøb: Norsk bankdirektør "regner med, at Lunar opfører sig som planlagt"

Aktiekursen hos norske Instabank er faldet med over 20 procent, efter at det er kommet frem, at Lunar har store udfordringer med at skaffe kapital nok til opkøb. Direktør for Instabank siger til Børsen, at der ikke har været andre potentielle købere i processen.

Artikel top billede

(Foto: Lunar)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan forholder Instabanks direktør sig til Lunars udfordringer med at skaffe kapital
255
1:30 min
Lunar kæmper med at skaffe nok kapital til at gennemføre annonceret opkøb af norske Instabank til omkring en milliard kroner.

I maj afviste det norske finanstilsyn Lunars ansøgning om opkøbet som følge af en vurdering af Lunars "nuværende økonomiske situation og tilgængelige finansielle ressourcer."

I går kom det så frem, at Lunar stadig har store udfordringer og nu direkte har meddelt Instabank, at der trods et købshåndslag i marts stadig ikke er finansiering på plads.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Banedanmark

Software Asset Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision