CIO gik selvstændig og stiftede dansk rådgivningsvirksomhed - så ramte corona-krisen: "Det var lidt af en mavepuster efter så kort tid"

Tidligere CIO hos Dovista Preben Fog Svendsen etablerede sammen med en partner i januar 2020 ERP-rådgiveren Cornerstones. Kort efter skyldede corona-pandemien ind over landet. Men den faretruende horisont blev i praksis erstattet af enorm efterspørgsel. "Der har aldrig været så mange ERP-projekter, som der er i markedet nu."

Artikel top billede

(Foto: Alexander Haslund)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Sådan er det gået fra CIO Preben Fog Svendsen nystartede virksomhed
  • Hvad det sværeste er som selvstændig
  • Hvad problemet er med ERP-projekter
1.054
5:30 min
Efter 18 år hos Lego og syv år som CIO hos Dovista sagde Preben Fog Svendsen i slutningen af 2019 farvel til en topkarriere for i stedet at starte sin egen virksomhed op.

Sammen med partneren Sander Dyrvig etablerede de Cornerstones, et uvildigt rådgivningshus med fokus på forretningssystemer og ERP i virksomheder.

Tre kunder var til at begynde med kommet om bord. Men kort efter opstart måtte de forholde sig til en corona-pandemi, der blæste ind over Danmark for fuld styrke.

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Sikkerhed | København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

20. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job