Kameraet får lov til at fylde næsten hele bagsiden på denne ekstreme toptelefon fra Xiaomi

Kinesiske Xiaomi er ude med en ekstrem 'Ultra'-kameramobil.

Artikel top billede

(Foto: Xiaomi PR)

Kameraet er en af de vigtigste komponenter i en smartphone, men også en af de mest udfordrende, da fysikkens love sætter grænser for hvor meget lys - og dermed hvor gode billeder - de små sensorer kan optage.

Den kinesiske smartphone-producent Xiaomi synes at have indset, at der ikke var nogen vej udenom at maksimere størrelsen på kameraet i sin nyeste toptelefon: Xiaomi 12S Ultra.

Her har selskabet klemt en såkaldt ’1” sensor’ med næsten tre gange større areal end den man i dag finder i eksempelvis Apples toptelefoner (1/1,65”).

Sensoren leverer 50 megapixels og er udviklet i samarbejde med Sony, mens optik-specialisterne fra Leica er med ind over den lysstærke f/1,9 optik.

At kameraet er noget særligt, gør selskabet opmærksom på, ved at lade et glasparti fylde næsten hele mobilens bagside på tværs – denne gemmer dog på to øvrige kameramoduler, der sikrer henholdsvis ultravidvinkel og fem gange optisk zoom.

I alt dækkes brændvidderne mellem 12 og 120mm, mens digital zoom lover op til 120 gange forstørrelse.

Også en vild telefon

Resten af Xiaomi 12s Ultra telefonen er også skabt til superlativerne.

Kræfterne leveres af Qualcomms stærkeste processor til dato, en Snapdragon 8 Plus Gen 1, som får op til 12 gigabyte ram og 512 gigabyte lager at arbejde med, når Android 12 skal drives frem.

Det fødes af et 4.860 mAh stærkt batteri, der kan lades med svimlende 67 watt (kablet) eller 50 watt (trådløst).

Skærmen strækker over 6,7 tommer opdateres med mellem en og 120 Hz og er af Quad HD typen.

Prisen på herligheden debuterer ved 5.999 yuan i det kinesiske hjemmemarked, for billigste konfiguration med otte gigabyte ram og 256 gigabyte lager, mens topkonfigurationen løber op i 6.999 yuan. Det svarer til henholdsvis 6.390 og 7.450 kroner før eventuelle afgifter.

Annonce

Statens IT

It-tekniker med Microsoft 365 erfaring

Københavnsområdet

Vivant ApS

IT-supporter til Servicedesk

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Københavnsområdet

Jyske Bank

Product Manager til Digitale services

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Sikkerhed | Online

Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S