Kameraet får lov til at fylde næsten hele bagsiden på denne ekstreme toptelefon fra Xiaomi

Kinesiske Xiaomi er ude med en ekstrem 'Ultra'-kameramobil.

Artikel top billede

(Foto: Xiaomi PR)

Kameraet er en af de vigtigste komponenter i en smartphone, men også en af de mest udfordrende, da fysikkens love sætter grænser for hvor meget lys - og dermed hvor gode billeder - de små sensorer kan optage.

Den kinesiske smartphone-producent Xiaomi synes at have indset, at der ikke var nogen vej udenom at maksimere størrelsen på kameraet i sin nyeste toptelefon: Xiaomi 12S Ultra.

Her har selskabet klemt en såkaldt ’1” sensor’ med næsten tre gange større areal end den man i dag finder i eksempelvis Apples toptelefoner (1/1,65”).

Sensoren leverer 50 megapixels og er udviklet i samarbejde med Sony, mens optik-specialisterne fra Leica er med ind over den lysstærke f/1,9 optik.

At kameraet er noget særligt, gør selskabet opmærksom på, ved at lade et glasparti fylde næsten hele mobilens bagside på tværs – denne gemmer dog på to øvrige kameramoduler, der sikrer henholdsvis ultravidvinkel og fem gange optisk zoom.

I alt dækkes brændvidderne mellem 12 og 120mm, mens digital zoom lover op til 120 gange forstørrelse.

Også en vild telefon

Resten af Xiaomi 12s Ultra telefonen er også skabt til superlativerne.

Kræfterne leveres af Qualcomms stærkeste processor til dato, en Snapdragon 8 Plus Gen 1, som får op til 12 gigabyte ram og 512 gigabyte lager at arbejde med, når Android 12 skal drives frem.

Det fødes af et 4.860 mAh stærkt batteri, der kan lades med svimlende 67 watt (kablet) eller 50 watt (trådløst).

Skærmen strækker over 6,7 tommer opdateres med mellem en og 120 Hz og er af Quad HD typen.

Prisen på herligheden debuterer ved 5.999 yuan i det kinesiske hjemmemarked, for billigste konfiguration med otte gigabyte ram og 256 gigabyte lager, mens topkonfigurationen løber op i 6.999 yuan. Det svarer til henholdsvis 6.390 og 7.450 kroner før eventuelle afgifter.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

Teamkoordinator til databaseteam

Københavnsområdet

Aller Leisure A/S

Nyuddannet softwareudvikler til rejsebranchen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S