Kameraet får lov til at fylde næsten hele bagsiden på denne ekstreme toptelefon fra Xiaomi

Kinesiske Xiaomi er ude med en ekstrem 'Ultra'-kameramobil.

Artikel top billede

(Foto: Xiaomi PR)

Kameraet er en af de vigtigste komponenter i en smartphone, men også en af de mest udfordrende, da fysikkens love sætter grænser for hvor meget lys - og dermed hvor gode billeder - de små sensorer kan optage.

Den kinesiske smartphone-producent Xiaomi synes at have indset, at der ikke var nogen vej udenom at maksimere størrelsen på kameraet i sin nyeste toptelefon: Xiaomi 12S Ultra.

Her har selskabet klemt en såkaldt ’1” sensor’ med næsten tre gange større areal end den man i dag finder i eksempelvis Apples toptelefoner (1/1,65”).

Sensoren leverer 50 megapixels og er udviklet i samarbejde med Sony, mens optik-specialisterne fra Leica er med ind over den lysstærke f/1,9 optik.

At kameraet er noget særligt, gør selskabet opmærksom på, ved at lade et glasparti fylde næsten hele mobilens bagside på tværs – denne gemmer dog på to øvrige kameramoduler, der sikrer henholdsvis ultravidvinkel og fem gange optisk zoom.

I alt dækkes brændvidderne mellem 12 og 120mm, mens digital zoom lover op til 120 gange forstørrelse.

Også en vild telefon

Resten af Xiaomi 12s Ultra telefonen er også skabt til superlativerne.

Kræfterne leveres af Qualcomms stærkeste processor til dato, en Snapdragon 8 Plus Gen 1, som får op til 12 gigabyte ram og 512 gigabyte lager at arbejde med, når Android 12 skal drives frem.

Det fødes af et 4.860 mAh stærkt batteri, der kan lades med svimlende 67 watt (kablet) eller 50 watt (trådløst).

Skærmen strækker over 6,7 tommer opdateres med mellem en og 120 Hz og er af Quad HD typen.

Prisen på herligheden debuterer ved 5.999 yuan i det kinesiske hjemmemarked, for billigste konfiguration med otte gigabyte ram og 256 gigabyte lager, mens topkonfigurationen løber op i 6.999 yuan. Det svarer til henholdsvis 6.390 og 7.450 kroner før eventuelle afgifter.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S