Bog: Sådan håndterer du lederrollen i en tid med #MeToo, sociale medier og kræsne unge talenter

”Leder til tiden” sætter gang i tankerne og giver konkrete bud på, hvordan du skaber et tidssvarende, tillidsbaseret arbejdsmiljø, hvor både yngre og ældre, konforme og knap så konforme, kontorrotter, hjemmearbejdende og alle andre føler sig godt tilpas.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Det var ikke nødvendigvis lettere at være chef i gamle dage, men dog mere forudsigeligt. Man kunne for eksempel regne med, at de ansatte for det meste mødte op på kontoret.

Men efter Covid-19 arbejder mange hjemmefra, og hvordan skal man sørge for, at de dovne hunde får noget fra hånden?

Samtidig har faktorer som #MeToo, stigende fokus på diversitet, work-life-balance og CO2-aftryk gjort, at særligt yngre medarbejdere råber op – eller simpelthen tager deres gode tøj og går – hvis chef og virksomhed ikke formår at følge med tiden eller når tonen bliver lidt for onkelagtig.

Endelig er mange på sociale medier hele dagen, også i arbejdstiden. Det stjæler fokus, og som leder risikerer du at skulle forholde dig til en medarbejder, der flittigt deler ud af sine meninger om kontroversielle emner – og måske endda om dig.

Det stiller en række nye krav til dem, der skal lede og fordele. Hvilket netop er emnet for den helt nye bog Leder til tiden – Inspiration, eksempler og øvelser af Bjarne Kousholdt.

Bogen er opbygget omkring en lang række (for øvrigt ganske velskrevne) eksempler fra virkelighedens verden samt øvelser på situationer, man som leder kan tænkes at skulle håndtere.

Den er desuden organiseret i klart prioriterede kapitler om emner, der bl.a. omfatter udfordringer og muligheder ved den hybride arbejdsplads, inklusion, aldersdiskrimination, bæredygtighed, yngre årganges forventninger og håndtering af sociale medier m.v.

Her er også tjeklister, som kan være med til at sætte gang i tankerne omkring forhold eller potentielle problemstillinger, man måske ellers ikke ville have skænket en tanke, før de rammer en hårdt i nakken.

Leder til tiden – Inspiration, eksempler og øvelser er skrevet i en forbilledligt kortfattet, praktisk og ikke-akademisk stil, der gør den særligt velegnet til dem, der hurtigt får trætte øjne af lidt for mange fortænkte diagrammer og modeller.

Man skal næppe opfatte bogen som en facitliste, og sådan virker den heller ikke til at være tænkt.

Den er derimod et godt værktøj, hvis man gerne vil have inspiration til, hvordan man som leder gør en indsats for at skabe et tidssvarende, tillidsbaseret arbejdsmiljø, hvor både yngre og ældre, konforme og knap så konforme, kontorrotter, hjemmearbejdende og alt midt i mellem føler sig godt tilpas.

Leder til tiden – Inspiration, eksempler og øvelser er udkommet på Akademisk Forlag, og på dette link kan du dels læse mere om de emner, bogen behandler, samt læse et uddrag.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Forretningsanalytiker

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Erfaren VMware systemadministrator til kritisk serverinfrastruktur

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect