Bog: Sådan håndterer du lederrollen i en tid med #MeToo, sociale medier og kræsne unge talenter

”Leder til tiden” sætter gang i tankerne og giver konkrete bud på, hvordan du skaber et tidssvarende, tillidsbaseret arbejdsmiljø, hvor både yngre og ældre, konforme og knap så konforme, kontorrotter, hjemmearbejdende og alle andre føler sig godt tilpas.

Artikel top billede

(Foto: Lars Jacobsen)

Det var ikke nødvendigvis lettere at være chef i gamle dage, men dog mere forudsigeligt. Man kunne for eksempel regne med, at de ansatte for det meste mødte op på kontoret.

Men efter Covid-19 arbejder mange hjemmefra, og hvordan skal man sørge for, at de dovne hunde får noget fra hånden?

Samtidig har faktorer som #MeToo, stigende fokus på diversitet, work-life-balance og CO2-aftryk gjort, at særligt yngre medarbejdere råber op – eller simpelthen tager deres gode tøj og går – hvis chef og virksomhed ikke formår at følge med tiden eller når tonen bliver lidt for onkelagtig.

Endelig er mange på sociale medier hele dagen, også i arbejdstiden. Det stjæler fokus, og som leder risikerer du at skulle forholde dig til en medarbejder, der flittigt deler ud af sine meninger om kontroversielle emner – og måske endda om dig.

Det stiller en række nye krav til dem, der skal lede og fordele. Hvilket netop er emnet for den helt nye bog Leder til tiden – Inspiration, eksempler og øvelser af Bjarne Kousholdt.

Bogen er opbygget omkring en lang række (for øvrigt ganske velskrevne) eksempler fra virkelighedens verden samt øvelser på situationer, man som leder kan tænkes at skulle håndtere.

Den er desuden organiseret i klart prioriterede kapitler om emner, der bl.a. omfatter udfordringer og muligheder ved den hybride arbejdsplads, inklusion, aldersdiskrimination, bæredygtighed, yngre årganges forventninger og håndtering af sociale medier m.v.

Her er også tjeklister, som kan være med til at sætte gang i tankerne omkring forhold eller potentielle problemstillinger, man måske ellers ikke ville have skænket en tanke, før de rammer en hårdt i nakken.

Leder til tiden – Inspiration, eksempler og øvelser er skrevet i en forbilledligt kortfattet, praktisk og ikke-akademisk stil, der gør den særligt velegnet til dem, der hurtigt får trætte øjne af lidt for mange fortænkte diagrammer og modeller.

Man skal næppe opfatte bogen som en facitliste, og sådan virker den heller ikke til at være tænkt.

Den er derimod et godt værktøj, hvis man gerne vil have inspiration til, hvordan man som leder gør en indsats for at skabe et tidssvarende, tillidsbaseret arbejdsmiljø, hvor både yngre og ældre, konforme og knap så konforme, kontorrotter, hjemmearbejdende og alt midt i mellem føler sig godt tilpas.

Leder til tiden – Inspiration, eksempler og øvelser er udkommet på Akademisk Forlag, og på dette link kan du dels læse mere om de emner, bogen behandler, samt læse et uddrag.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job