Visma-direktør Lars Engbork kritiserer ny bogføringslov: "Der mangler skarpe krav til it-sikkerhed og GDPR"

Med ny bogføringslov i luften er det nu snart obligatorisk for selv meget små danske virksomheder at få sig et bogføringssystem. Men ifølge Lars Engbork, direktør for Visma e-conomic, har politikerne sovet i timen og glemt at sætte klare krav til de digitale løsninger. "Det er vigtigt, at de små virksomheder kan føle sig 100 procent sikre, uanset hvilket system de vælger," siger han.

Artikel top billede

(Foto: Visma/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Derfor er der ifølge Lars Engbork behov for krav til digitale bogføringssystemer
662
3:30 min
Den nye bogføringslov er en realitet og vil over de næste par år gradvist blive indført i Danmark.

Loven pålægger virksomheder at bogføre digitalt og anskaffe sig et digitalt bogføringssystem, hvis virksomhederne enten er forpligtede til at aflægge en årsrapport efter årsregnskabsloven eller har en nettoomsætning over 300.000 kroner to år i træk.

Faktum er dermed, at selv helt små enkeltmandsvirksomheder skal til at anskaffe sig et bogføringssystem.

Men ifølge Lars Engbork, der er direktør for Visma e-conomic, som står bag et af de udbredte digitale bogføringssystemer til mindre virksomheder - er der et væsentlig hul i lovgivningen.

Politikerne har sovet i timen, når det kommer til kravene til de digitale bogføringssystemer, lyder hans kritik.

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

Anders Christensen

T-Systems