ITU afviser flere it-studerende: Optagelsesprocent styrtdykker

ITU må skuffe langt flere potentielle it-studerende end tidligere. Optagelsesprocent er faldet med en sjettedel på to år.

Artikel top billede

Årets opgørelse af ansøgninger til IT-Universitetet viser, at til trods for flere ansøgninger må håbefulde it-studerende kæmpe om færre pladser.

I alt er der modtaget 1.768 ansøgninger, heraf 727 som første prioritetsansøgninger. Af dem kommer kun 416 igennem nåleøjet ind til Universitetets bacheloruddannelser.

Der er otte procent færre pladser end i 2021, hvor 455 it-studerende sikrede sig en plads. Årets optag er samtidig 17,5 procent lavere end i 2020, hvor 504 nye it-studerende blev indskrevet.

På to år er optagelsesprocenten faldet fra 27,9 til 23,4 procent - et fald på en sjettedel.

ITU’s konstituerede rektor Jens Christian Godskesen beklager, at der ikke kan tilbydes flere pladser, men forklarer, at antallet af pladser de sidste to år er justeret op takket været en coronapulje, som nu er udløbet. Samtidig betyder den politiske aftale om udflytning af uddannelsespladser, at der ikke kommer flere pladser i spil i dette årti.

”Desværre har vi ikke lov at udbyde flere pladser på IT-Universitet frem mod 2030. Udmøntningen af den politiske aftale om udflytning af uddannelsespladser fra de store byer, som blev besluttet i marts 2022, har den konsekvens for os, at vi skal bevare status quo i antallet af pladser frem mod 2030,” forklarer han.

Ekstrem mangel på it-arbejdskraft

Mens ansøgere må kæmpe om et svindende antal studiepladser, viser en prognose fra Ingeniørforeningen IDA og Danske Gymnasier at der i 2030 i Danmark vil være et underskud på 78.000 faglærte indenfor it og teknik.

”Arbejdsmarkedet tørster efter de kompetencer, som vores kandidater kommer ud med efter endt uddannelse. Vi ved fra de store erhvervsorganisationer, at deres medlemsvirksomheder desværre må takke ’nej’ til ordrer, fordi de mangler universitetsuddannede it-specialister. Derfor er det med stor ærgrelse, at vi har færre pladser i år og må afvise mange af de unge, der gerne vil læse en it-uddannelse hos os. De unge gør jo egentlig kun det, som samfundet har bedt dem om i flere år – nemlig at tage en uddannelse, der giver dem kompetencer, som er helt uundværlige for samfundet,” påpeger ITU-rektoren.

Tal fra analyseinstitutterne IRIS Group og HRS Economics viser, at der i dag er mangel på 7.500 it-kyndige i Danmark.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

SOS International

License & Vendor Manager

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Københavns Universitet

Identity management specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet