Mangel på it-arbejdskraft forværres: 'Ledighed på nul procent'

Nye tal viser, at der er et stadigt voksende behov for it- og teknik-kyndige.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Det kommer ikke til at blive lettere at rekruttere ansatte i en ellers i forvejen trængt it-branche.

Det indikerer en ny prognose fra Ingeniørforeningen IDA og Danske Gymnasier.

Her fremgår det, at der i Danmark i 2030 vil være et underskud på 78.000 faglærte og 13.000 ingeniører indenfor it og teknik, skriver Finans.

For en gruppe it-uddannede som dataloger, betyder det, at der allerede nu er nul arbejdsløshed og rigtig gode vilkår at få på jobmarkedet.

”Der er en enorm mangel på dataloger. Der er ikke nok, der søger ind på uddannelsen. Og det forstår man jo ikke, når ledigheden er 0,0 procent, og lønningerne er meget høje samtidig med, at der er spændende it-jobs indenfor f.eks. grøn omstilling og sundhed,” påpeger leder i Institut for Datalogi ved Aarhus Universitet, Kaj Grønbek overfor mediet.

Han forklarer det svigtende optag med et for lille kendskab til uddannelsen og dennes perspektiver.

Seneste opgørelse over optag på landets it-uddannelser viser samme kedelige tendens, med 392 færre optagne i sommeren 2021. Det svarer til et dyk på fem procent.

Tal fra analyseinstitutterne IRIS Group og HRS Economics viser, at der i dag er mangel på 7.500 it-kyndige i Danmark.

Det tal står til at blive tredoblet i 2030.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S