Mangel på it-arbejdskraft forværres: 'Ledighed på nul procent'

Nye tal viser, at der er et stadigt voksende behov for it- og teknik-kyndige.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Det kommer ikke til at blive lettere at rekruttere ansatte i en ellers i forvejen trængt it-branche.

Det indikerer en ny prognose fra Ingeniørforeningen IDA og Danske Gymnasier.

Her fremgår det, at der i Danmark i 2030 vil være et underskud på 78.000 faglærte og 13.000 ingeniører indenfor it og teknik, skriver Finans.

For en gruppe it-uddannede som dataloger, betyder det, at der allerede nu er nul arbejdsløshed og rigtig gode vilkår at få på jobmarkedet.

”Der er en enorm mangel på dataloger. Der er ikke nok, der søger ind på uddannelsen. Og det forstår man jo ikke, når ledigheden er 0,0 procent, og lønningerne er meget høje samtidig med, at der er spændende it-jobs indenfor f.eks. grøn omstilling og sundhed,” påpeger leder i Institut for Datalogi ved Aarhus Universitet, Kaj Grønbek overfor mediet.

Han forklarer det svigtende optag med et for lille kendskab til uddannelsen og dennes perspektiver.

Seneste opgørelse over optag på landets it-uddannelser viser samme kedelige tendens, med 392 færre optagne i sommeren 2021. Det svarer til et dyk på fem procent.

Tal fra analyseinstitutterne IRIS Group og HRS Economics viser, at der i dag er mangel på 7.500 it-kyndige i Danmark.

Det tal står til at blive tredoblet i 2030.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S