Mangel på it-arbejdskraft forværres: 'Ledighed på nul procent'

Nye tal viser, at der er et stadigt voksende behov for it- og teknik-kyndige.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Det kommer ikke til at blive lettere at rekruttere ansatte i en ellers i forvejen trængt it-branche.

Det indikerer en ny prognose fra Ingeniørforeningen IDA og Danske Gymnasier.

Her fremgår det, at der i Danmark i 2030 vil være et underskud på 78.000 faglærte og 13.000 ingeniører indenfor it og teknik, skriver Finans.

For en gruppe it-uddannede som dataloger, betyder det, at der allerede nu er nul arbejdsløshed og rigtig gode vilkår at få på jobmarkedet.

”Der er en enorm mangel på dataloger. Der er ikke nok, der søger ind på uddannelsen. Og det forstår man jo ikke, når ledigheden er 0,0 procent, og lønningerne er meget høje samtidig med, at der er spændende it-jobs indenfor f.eks. grøn omstilling og sundhed,” påpeger leder i Institut for Datalogi ved Aarhus Universitet, Kaj Grønbek overfor mediet.

Han forklarer det svigtende optag med et for lille kendskab til uddannelsen og dennes perspektiver.

Seneste opgørelse over optag på landets it-uddannelser viser samme kedelige tendens, med 392 færre optagne i sommeren 2021. Det svarer til et dyk på fem procent.

Tal fra analyseinstitutterne IRIS Group og HRS Economics viser, at der i dag er mangel på 7.500 it-kyndige i Danmark.

Det tal står til at blive tredoblet i 2030.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job