Mangel på it-arbejdskraft forværres: 'Ledighed på nul procent'

Nye tal viser, at der er et stadigt voksende behov for it- og teknik-kyndige.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Det kommer ikke til at blive lettere at rekruttere ansatte i en ellers i forvejen trængt it-branche.

Det indikerer en ny prognose fra Ingeniørforeningen IDA og Danske Gymnasier.

Her fremgår det, at der i Danmark i 2030 vil være et underskud på 78.000 faglærte og 13.000 ingeniører indenfor it og teknik, skriver Finans.

For en gruppe it-uddannede som dataloger, betyder det, at der allerede nu er nul arbejdsløshed og rigtig gode vilkår at få på jobmarkedet.

”Der er en enorm mangel på dataloger. Der er ikke nok, der søger ind på uddannelsen. Og det forstår man jo ikke, når ledigheden er 0,0 procent, og lønningerne er meget høje samtidig med, at der er spændende it-jobs indenfor f.eks. grøn omstilling og sundhed,” påpeger leder i Institut for Datalogi ved Aarhus Universitet, Kaj Grønbek overfor mediet.

Han forklarer det svigtende optag med et for lille kendskab til uddannelsen og dennes perspektiver.

Seneste opgørelse over optag på landets it-uddannelser viser samme kedelige tendens, med 392 færre optagne i sommeren 2021. Det svarer til et dyk på fem procent.

Tal fra analyseinstitutterne IRIS Group og HRS Economics viser, at der i dag er mangel på 7.500 it-kyndige i Danmark.

Det tal står til at blive tredoblet i 2030.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Trustworks

    Tillid i en Zero-Trust verden

    Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S