Historien om Intels nye grafikkort: Ventet i månedsvis - og nu et flop

Podcast: Intels nye grafikkort har været ventet i månedsvis - men nu viser de sig at være et flop. Hvad gik der galt og hvad sker der nu med de voldsomt dyre grafikkortpriser. Få svarerne i den nye udgave af Inde i maskinen-podcasten.

Artikel top billede

Intel var ellers kommet stærkt tilbage. Først med deres 11. generation af CPU´ere og så med deres plan for stadigt kratftigere og/eller strømbesparende processorer over de næste 2-3 år.

Men forleden landede så de første benchmarks for Intels længe ventede ARC-grafikkort.

Og de var…ja, det var helt elendige. Så elendige at vi på Computerworld sammenlignede det med dårlige grafikkort for 3-4 år siden.

Hvad pokker skete der lige der? Det drøfter Computerworlds teknologiredaktør Niels de Boissezon med chefredaktør Lars Jacobsen i denne episode af podcasten Inde i maskinen.

I episoden har Niels også en god nyhed med. For det ser ud til at grafikprocessorkrisen er ved at være ovre. Og at tiden, hvor selv grafikkort kunne sælges til absurde priser forhåbentligt dermed, er slut.

Du kan også lytte til podcasten via iTunes | RSS | Spotify. Du kan også finde alle udgaver af Inde i Maskinen her.

Læses lige nu

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger dygtig medarbejder til forvaltning af samfundskritiske IT-systemer i Forsvaret

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Compliance Officer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect