Historien om Intels nye grafikkort: Ventet i månedsvis - og nu et flop

Podcast: Intels nye grafikkort har været ventet i månedsvis - men nu viser de sig at være et flop. Hvad gik der galt og hvad sker der nu med de voldsomt dyre grafikkortpriser. Få svarerne i den nye udgave af Inde i maskinen-podcasten.

Artikel top billede

Intel var ellers kommet stærkt tilbage. Først med deres 11. generation af CPU´ere og så med deres plan for stadigt kratftigere og/eller strømbesparende processorer over de næste 2-3 år.

Men forleden landede så de første benchmarks for Intels længe ventede ARC-grafikkort.

Og de var…ja, det var helt elendige. Så elendige at vi på Computerworld sammenlignede det med dårlige grafikkort for 3-4 år siden.

Hvad pokker skete der lige der? Det drøfter Computerworlds teknologiredaktør Niels de Boissezon med chefredaktør Lars Jacobsen i denne episode af podcasten Inde i maskinen.

I episoden har Niels også en god nyhed med. For det ser ud til at grafikprocessorkrisen er ved at være ovre. Og at tiden, hvor selv grafikkort kunne sælges til absurde priser forhåbentligt dermed, er slut.

Du kan også lytte til podcasten via iTunes | RSS | Spotify. Du kan også finde alle udgaver af Inde i Maskinen her.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S