NATO vil etablere nyt hurtigreagerende cybersikkerhedsberedskab - en "vigtig indsats" mener ekspert

I lyset af krigen i Ukraine, og i det uklare skær af, hvad der kan ske efter, er NATOs nyeste cyber-initiativ ikke et minut for tidligt mener ekspert. "Det er enormt usikkert, hvad der kommer til at ske, og derfor er det fornuftigt, at NATO forbereder sig på en stadigt fjendtligere anvendelse af cyberangreb."

Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvad når Rusland er færdig med Ukraine? Se hvorfor NATOs nyeste cyber-initiativ er særligt vigtigt
472
2:30 min
Lige inden udgangen af juni blev oprettelsen af et nyt "virtual rapid response cyber capability"-program lanceret til et NATO-topmøde i Madrid.

Initativet skal - som navnet antyder - sikre mulighed for hurtig reaktion på cyberangreb mod NATO-lande. Og spørger man Alon Schwartz, som er Cyber Security Researcher i Logpoint, så kommer dette initiativ ikke ét minut for tidligt.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S