NATO vil etablere nyt hurtigreagerende cybersikkerhedsberedskab - en "vigtig indsats" mener ekspert

I lyset af krigen i Ukraine, og i det uklare skær af, hvad der kan ske efter, er NATOs nyeste cyber-initiativ ikke et minut for tidligt mener ekspert. "Det er enormt usikkert, hvad der kommer til at ske, og derfor er det fornuftigt, at NATO forbereder sig på en stadigt fjendtligere anvendelse af cyberangreb."

Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvad når Rusland er færdig med Ukraine? Se hvorfor NATOs nyeste cyber-initiativ er særligt vigtigt
472
2:30 min
Lige inden udgangen af juni blev oprettelsen af et nyt "virtual rapid response cyber capability"-program lanceret til et NATO-topmøde i Madrid.

Initativet skal - som navnet antyder - sikre mulighed for hurtig reaktion på cyberangreb mod NATO-lande. Og spørger man Alon Schwartz, som er Cyber Security Researcher i Logpoint, så kommer dette initiativ ikke ét minut for tidligt.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Business Relationship Manager

Københavnsområdet

Statens IT

Teknisk stærk IT-konsulent

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura