NATO vil etablere nyt hurtigreagerende cybersikkerhedsberedskab - en "vigtig indsats" mener ekspert

I lyset af krigen i Ukraine, og i det uklare skær af, hvad der kan ske efter, er NATOs nyeste cyber-initiativ ikke et minut for tidligt mener ekspert. "Det er enormt usikkert, hvad der kommer til at ske, og derfor er det fornuftigt, at NATO forbereder sig på en stadigt fjendtligere anvendelse af cyberangreb."

Artikel top billede

(Foto: Michael Dziedzic)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Hvad når Rusland er færdig med Ukraine? Se hvorfor NATOs nyeste cyber-initiativ er særligt vigtigt
472
2:30 min
Lige inden udgangen af juni blev oprettelsen af et nyt "virtual rapid response cyber capability"-program lanceret til et NATO-topmøde i Madrid.

Initativet skal - som navnet antyder - sikre mulighed for hurtig reaktion på cyberangreb mod NATO-lande. Og spørger man Alon Schwartz, som er Cyber Security Researcher i Logpoint, så kommer dette initiativ ikke ét minut for tidligt.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Morten Thune som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rønnede. Han har tidligere beskæftiget sig med tilsvarende opgaver og har derudover 30 års erfaring med IT i alle afskygninger. Nyt job

    Morten Thune

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S