SpaceX's Starship-rumraket eksploderer under prøveflyvning mandag - se videoen her

"Ikke så godt" lyder det fra Elon Musk efter en Starship-prototype mandag eksploderer under en testflyvning. Se eksplosionen her.

Artikel top billede

"Ja, faktisk ikke så godt," var ordene milliardæren og SpaceX-ejeren Elon Musk tweetede efter en boosterraket under en testflyvning mandag brød i flammer.

Det var en af de såkaldte Starship-raketter, som Musk har planer om skal udgøre den næste generation af rumfartøjer. Den specifikke model går under navnet Super Heavy Booster 7, og var en prototype.

Det skriver Reuters.

I en livestream-optagelse fra testflyvningen i Texas kunne interesserede entusiaster af projektet se med, da Starship-rakettens bund pludselig omsluttes af en ildkugle mens kraftig røg står ud fra fartøjet.

Ifølge Elon Musk skete eksplosionen på grund af motorens spinstarttest.

"Fremover vil vi ikke lave en spinstarttest med alle 33 motorer på én gang," lyder det fra Musk på Twitter.

SpaceXs Starship skal, når den 120 meter høje raket endelig står færdig og komplet, er et led i Musks ambitioner om at gøre rumrejser med mennesker lettere og mere rutinemæssige.

Eksplosionen i prototypen kan have konsekvenser for SpaceX's tidsplan om at testflyve en kommende ubemandet raket, som var planen at starte op senere i år.

Men det er ikke første gang SpaceX må starte forfra på sine prototyper. I slutningen af 2020 og begydelsen af 2021 mistede rumfartsselskabet hele fire prototyper af Starship, hvor det primært var ved landingen, at raketterne endte med at eksplodere.

Først i maj 2021 landede det første Starship sikkerte uden eksplosioner.

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job