Bog: Praktisk og konkret opskrift på det bæredygtige liv

Den kommende bog ”Lev bæredygtigt – Kom nu. Du kan godt!” er et godt og omfattende – om end lidt noget kækt – bud på julegaven til dem, der vil foretage konkrete og bæredygtige ændringer i adfærd, vaner og forbrug.

Artikel top billede

Bæredygtighed er et af de ord, vi hører konstant, men som også er en alt for uhåndgribelig størrelse. Dels favner det ufatteligt bredt, dels er det lidt for ofte en grøn kappe, virksomheder tager på, når de vil fremstå mere sympatiske overfor kunder og kræsne unge medarbejdere.

Endelig er det nærmest umuligt at gennemskue, hvordan man personligt gør en lille – omend betydningsfuld – forskel for klimaet, børnene i Asiens sweatshops, stress på arbejdspladsen, bierne i haven og salamanderen i gadekæret.

Men med bogen Lev bæredygtigt – Kom nu. Du kan godt! får man inspiration til at foretage ændringer i adfærd, vaner og forbrug, som trækker i en mere bæredygtig retning på en lang række parametre.

Forfatterne Jesper Dalgaard Pøhler og Connie Svabo erkender, at det kræver en effektiv indsats fra nationer og koncerner at løse verdens største problemer. Det efterlader undertiden os enkeltpersoner med en fornemmelse af magtesløshed.

Men når tilstrækkeligt mange sætter sig for at ændre adfærd, så gør det en substantiel forskel. Især hvis man samtidig indtænker adfærdsdesign og gør det så nemt som muligt for sig selv og andre at træffe gode valg. Samtidig skubber det til prioriteterne hos politiske beslutningstagere og kommercielle interesser.

I Lev bæredygtigt – Kom nu. Du kan godt! gennemgår forfatterne en lang række eksempler på, hvordan vi som privatpersoner gør en konkret forskel gennem vores forbrug, tøj-, mad-, transport- og ferievaner. Samt hvordan vi lavpraktisk skubber arbejdspladsen i en retning, der gør den mere inkluderende og mindre stressende.

Det er bogens helt store styrke, at den sammenfatter vores personlige handlerum i stort og småt og giver praktisk, konkret inspiration og gode eksempler på et mere bæredygtigt liv. Det gør den til et nyttigt redskab, når man søger viden om, hvordan det lader sig gøre.

Bogens svaghed er – i hvert fald i undertegnedes optik – dens lidt kække tone og sætninger såsom:

”Vi kommer med de gode eksempler og løsninger, og når du så er helt afslappet, positiv og fuld af håb, så – BANG! – fortæller vi dig, at du – og vi – selv har ansvaret og muligheden for at gøre noget ved det. Det bliver en lille mavepuster, men al den positive energi, du lige var blevet fyldt op af gør, at du alligevel tænker: ”Fair nok. Så gør jeg sgu noget ved det”.

Stilen tiltaler muligvis storbyboen, der allerede primært lever af økologiske grøntsager fra Aarstiderne, abonnerer på Zetland og Politiken, elsker togrejser og kun nupper delebil fremfor ladcykel, når himmel og jord står i ét.

Omvendt er der risiko for, at formen får den skeptiske håndværker eller økonom til at hoppe ind i Audien og skynde sig væk. Det er en skam, for det er måske netop dem, det ville give den største positive effekt at skubbe i en lidt grønnere retning.

Titel: Lev bæredygtigt – Kom nu. Du kan godt! / Forfattere: Jesper Dalgaard Pøhler og Connie Svabo / Udkommer 28. september på ContentPublishing. Læs mere her.

Annonce

Netcompany A/S

Network Engineer

Københavnsområdet

Statens IT

Linux systemadministrator til Statens It

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

Sydjylland

Event: Computerworld Summit 2027 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

20. maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,