Twitter tager til genmæle mod Elon Musk: Vi har ikke brudt nogen aftaler

Twitters ledelse vil ikke høre tale om, at selskabet skulle have brudt nogen aftaler med Elon Musk, som skulle retfærdiggøre, at han trækker sig fra opkøbet af selskabet.

Artikel top billede

Elon Musk har valgt at trække sig fra opkøbet af Twitter. Efter et længere drama meldte Telsa-stifteren ud, at Twitter ikke har levet op til flere betingelser for opkøbet, hvoraf det vigtigste har været levering af informationer om bots og falske konti på det sociale medie.

"Hr. Musk aflyser opkøbet, fordi Twitter bryder med flere opkøbs-betingelserne, mens det synes at have tegnet et vildledende og usandt billede af virksomheden, som hr. Musk har beroet på ved at indgå opkøbsaftalen,” lød det i en meddelelse til de amerikanske myndigheder, fra Elon Musks juridiske team.

Men nu tager det sociale medie til genmæle i en mail sendt til Elon Musk og diverse regulatorer. Hos Twitter mener man nemlig ikke at have brudt aftalerne.

"Hr. Musks og de andre Musk-parters påståede opsigelse er ugyldig og uretmæssig, og den udgør en afvisning af deres forpligtelser i henhold til Aftalen. I modsætning til påstandene i dit brev, har Twitter ikke misligholdt nogen af sine forpligtelser i henhold til aftalen, og Twitter har ikke lidt og vil sandsynligvis ikke lide en væsentlig negativ virkning fra virksomheden. Den påståede opsigelse er ugyldig," står der i mailen, som fortsætter:

"Twitter kræver, at hr. Musk og de andre Musk-parter overholder deres forpligtelser i henhold til aftalen, herunder deres forpligtelser til at bruge deres respektive rimelige bestræbelser på at fuldende og effektivisere de transaktioner, som aftalen påtænker."

Kan stadig ske

Elon Musks opkøbsaftale kan dog stå til troende, vurderer flere juridiske eksperter, som vurderer, at Twitter vil søge retten ved Delaware om at gennemføre handlen allerede mandag morgen, skriver The Guardian.

"De vil med al sandsynlighed have til protokols, at de ikke forbryder sig opkøbskontrakten. De vil også have retten til udstede en ordre om, at Musk skal følge de forpligtelser, der ligger i kontrakten," siger Brian Quinn, juraprofessor ved Boston College mens han estimerer, at Elon Musks argumenter for at undsige sig handlen ikke vil holde vand.

Elon Musks krav om en detaljeret redegørelse for bot-trafik ikke er rimelige og derfor ikke vil blive godkendt af retten: ”Han kan ikke anvende urimelige krav som påskud til at rive en kontrakt over,” påpeger han.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS