Twitter tager til genmæle mod Elon Musk: Vi har ikke brudt nogen aftaler

Twitters ledelse vil ikke høre tale om, at selskabet skulle have brudt nogen aftaler med Elon Musk, som skulle retfærdiggøre, at han trækker sig fra opkøbet af selskabet.

Artikel top billede

Elon Musk har valgt at trække sig fra opkøbet af Twitter. Efter et længere drama meldte Telsa-stifteren ud, at Twitter ikke har levet op til flere betingelser for opkøbet, hvoraf det vigtigste har været levering af informationer om bots og falske konti på det sociale medie.

"Hr. Musk aflyser opkøbet, fordi Twitter bryder med flere opkøbs-betingelserne, mens det synes at have tegnet et vildledende og usandt billede af virksomheden, som hr. Musk har beroet på ved at indgå opkøbsaftalen,” lød det i en meddelelse til de amerikanske myndigheder, fra Elon Musks juridiske team.

Men nu tager det sociale medie til genmæle i en mail sendt til Elon Musk og diverse regulatorer. Hos Twitter mener man nemlig ikke at have brudt aftalerne.

"Hr. Musks og de andre Musk-parters påståede opsigelse er ugyldig og uretmæssig, og den udgør en afvisning af deres forpligtelser i henhold til Aftalen. I modsætning til påstandene i dit brev, har Twitter ikke misligholdt nogen af sine forpligtelser i henhold til aftalen, og Twitter har ikke lidt og vil sandsynligvis ikke lide en væsentlig negativ virkning fra virksomheden. Den påståede opsigelse er ugyldig," står der i mailen, som fortsætter:

"Twitter kræver, at hr. Musk og de andre Musk-parter overholder deres forpligtelser i henhold til aftalen, herunder deres forpligtelser til at bruge deres respektive rimelige bestræbelser på at fuldende og effektivisere de transaktioner, som aftalen påtænker."

Kan stadig ske

Elon Musks opkøbsaftale kan dog stå til troende, vurderer flere juridiske eksperter, som vurderer, at Twitter vil søge retten ved Delaware om at gennemføre handlen allerede mandag morgen, skriver The Guardian.

"De vil med al sandsynlighed have til protokols, at de ikke forbryder sig opkøbskontrakten. De vil også have retten til udstede en ordre om, at Musk skal følge de forpligtelser, der ligger i kontrakten," siger Brian Quinn, juraprofessor ved Boston College mens han estimerer, at Elon Musks argumenter for at undsige sig handlen ikke vil holde vand.

Elon Musks krav om en detaljeret redegørelse for bot-trafik ikke er rimelige og derfor ikke vil blive godkendt af retten: ”Han kan ikke anvende urimelige krav som påskud til at rive en kontrakt over,” påpeger han.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo