Microsoft vil stadig blokere Office-makroer i fremtiden – bare ikke endnu

Microsoft har ganske vist trukket i land med hensyn til at blokere VBA-makroer, men på den længere bane, kommer tech-giganten alligevel til at gøre det.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Det er gået lidt frem og tilbage. Tech-giganten Microsoft annoncerede tilbage i februar, at man ville blokere VBA-makroer.

For nyligt trak Microsoft dog i land med den beslutning grundet feedback. Men en blokering af makroer kommer alligevel til at ske i fremtiden, for tilbagetrækningen var kun midlertidig.

"Efter brugerfeedback har vi rullet denne ændring midlertidigt tilbage, mens vi foretager nogle yderligere ændringer for at forbedre brugervenligheden. Dette er en midlertidig ændring, og vi er fuldt ud forpligtet til at foretage standardændringen for alle brugere," skriver Kellie Eickmeyer, der er ansat i Microsoft Tech Community i et blogindlæg.

Det fremgår ligeledes, at der vil komme flere oplysninger om tidslinjen i de kommende uger.

Microsoft har ikke direkte oplyst om, hvilken type af negativ feedback, der har ført til, at tiltaget er midlertidigt droppet, men ifølge Bleepingcomputer har flere kunder oplevet, at de ikke kan genaktivere makroer, efter at de er auto-blokeret, fordi de ikke kan finde ud af at fjerne det igen.

Derudover beskriver mediet, at nogle administratorer mente, at det ville være problematisk for slutbrugeren konstant at skulle fjerne blokeringen af ​​hvert downloadet Office-dokument.

Der er endnu ikke konkrete oplysninger om, hvornår Microsoft melder nyt ud i sagen, men som det ser ud nu bliver blokering af VBA-makroer altså midlertidigt tilbagetrukket.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-tekniker - Specialist i bred IT-support og service i PET

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Mahyar Farshi som Senior Developer. Han skal især beskæftige sig med omsætte vores kunders forretningsbehov til skræddersyede ERP-løsninger ved hjælp af den nyeste Microsoft-teknolog. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos TRIMIT DK A/S. Han er uddannet hos Dansk teknologisk institut og har en bachelor degree hos Erhvervsakademiet Lillebælt. Nyt job

Mahyar Farshi

Norriq Danmark A/S