Microsoft vil stadig blokere Office-makroer i fremtiden – bare ikke endnu

Microsoft har ganske vist trukket i land med hensyn til at blokere VBA-makroer, men på den længere bane, kommer tech-giganten alligevel til at gøre det.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Det er gået lidt frem og tilbage. Tech-giganten Microsoft annoncerede tilbage i februar, at man ville blokere VBA-makroer.

For nyligt trak Microsoft dog i land med den beslutning grundet feedback. Men en blokering af makroer kommer alligevel til at ske i fremtiden, for tilbagetrækningen var kun midlertidig.

"Efter brugerfeedback har vi rullet denne ændring midlertidigt tilbage, mens vi foretager nogle yderligere ændringer for at forbedre brugervenligheden. Dette er en midlertidig ændring, og vi er fuldt ud forpligtet til at foretage standardændringen for alle brugere," skriver Kellie Eickmeyer, der er ansat i Microsoft Tech Community i et blogindlæg.

Det fremgår ligeledes, at der vil komme flere oplysninger om tidslinjen i de kommende uger.

Microsoft har ikke direkte oplyst om, hvilken type af negativ feedback, der har ført til, at tiltaget er midlertidigt droppet, men ifølge Bleepingcomputer har flere kunder oplevet, at de ikke kan genaktivere makroer, efter at de er auto-blokeret, fordi de ikke kan finde ud af at fjerne det igen.

Derudover beskriver mediet, at nogle administratorer mente, at det ville være problematisk for slutbrugeren konstant at skulle fjerne blokeringen af ​​hvert downloadet Office-dokument.

Der er endnu ikke konkrete oplysninger om, hvornår Microsoft melder nyt ud i sagen, men som det ser ud nu bliver blokering af VBA-makroer altså midlertidigt tilbagetrukket.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialist til Lokal IT Servicecenter ved Personelkommandoen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet

    Vil du være med at udvikle sikkerhed og compliance i CPR?

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S