Microsoft vil stadig blokere Office-makroer i fremtiden – bare ikke endnu

Microsoft har ganske vist trukket i land med hensyn til at blokere VBA-makroer, men på den længere bane, kommer tech-giganten alligevel til at gøre det.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Det er gået lidt frem og tilbage. Tech-giganten Microsoft annoncerede tilbage i februar, at man ville blokere VBA-makroer.

For nyligt trak Microsoft dog i land med den beslutning grundet feedback. Men en blokering af makroer kommer alligevel til at ske i fremtiden, for tilbagetrækningen var kun midlertidig.

"Efter brugerfeedback har vi rullet denne ændring midlertidigt tilbage, mens vi foretager nogle yderligere ændringer for at forbedre brugervenligheden. Dette er en midlertidig ændring, og vi er fuldt ud forpligtet til at foretage standardændringen for alle brugere," skriver Kellie Eickmeyer, der er ansat i Microsoft Tech Community i et blogindlæg.

Det fremgår ligeledes, at der vil komme flere oplysninger om tidslinjen i de kommende uger.

Microsoft har ikke direkte oplyst om, hvilken type af negativ feedback, der har ført til, at tiltaget er midlertidigt droppet, men ifølge Bleepingcomputer har flere kunder oplevet, at de ikke kan genaktivere makroer, efter at de er auto-blokeret, fordi de ikke kan finde ud af at fjerne det igen.

Derudover beskriver mediet, at nogle administratorer mente, at det ville være problematisk for slutbrugeren konstant at skulle fjerne blokeringen af ​​hvert downloadet Office-dokument.

Der er endnu ikke konkrete oplysninger om, hvornår Microsoft melder nyt ud i sagen, men som det ser ud nu bliver blokering af VBA-makroer altså midlertidigt tilbagetrukket.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Københavnsområdet

Region Midtjylland

IT-specialist til regionskliniksystemerne

Midtjylland

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job