Microsoft vil stadig blokere Office-makroer i fremtiden – bare ikke endnu

Microsoft har ganske vist trukket i land med hensyn til at blokere VBA-makroer, men på den længere bane, kommer tech-giganten alligevel til at gøre det.

Artikel top billede

(Foto: Microsoft/PR)

Det er gået lidt frem og tilbage. Tech-giganten Microsoft annoncerede tilbage i februar, at man ville blokere VBA-makroer.

For nyligt trak Microsoft dog i land med den beslutning grundet feedback. Men en blokering af makroer kommer alligevel til at ske i fremtiden, for tilbagetrækningen var kun midlertidig.

"Efter brugerfeedback har vi rullet denne ændring midlertidigt tilbage, mens vi foretager nogle yderligere ændringer for at forbedre brugervenligheden. Dette er en midlertidig ændring, og vi er fuldt ud forpligtet til at foretage standardændringen for alle brugere," skriver Kellie Eickmeyer, der er ansat i Microsoft Tech Community i et blogindlæg.

Det fremgår ligeledes, at der vil komme flere oplysninger om tidslinjen i de kommende uger.

Microsoft har ikke direkte oplyst om, hvilken type af negativ feedback, der har ført til, at tiltaget er midlertidigt droppet, men ifølge Bleepingcomputer har flere kunder oplevet, at de ikke kan genaktivere makroer, efter at de er auto-blokeret, fordi de ikke kan finde ud af at fjerne det igen.

Derudover beskriver mediet, at nogle administratorer mente, at det ville være problematisk for slutbrugeren konstant at skulle fjerne blokeringen af ​​hvert downloadet Office-dokument.

Der er endnu ikke konkrete oplysninger om, hvornår Microsoft melder nyt ud i sagen, men som det ser ud nu bliver blokering af VBA-makroer altså midlertidigt tilbagetrukket.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect