Atea Danmarks salg er gået i stå grundet leveringskrise

Atea Danmarks salg er stagneret som følge af forsyningskrisen, som gør det svært at skaffe komponenter, men direktøren ser lys for enden af tunnellen.

Artikel top billede

(Foto: Atea/PR)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Ateas seneste resultater.
454
2:30 min
Atea er kommet med regnskab for andet kvartal i 2022, og det viser et stagnerende salg i den danske forretning som følge af forsyningskrisen.

Det gælder både salg af produkter og services, som begge ligger under samme kvartal sidste år.

Salg af produkter lander på 1,71 milliarder kroner for det seneste kvartal, hvilket er et lille fald fra de 1,72 milliarder ved andet kvartal sidste år. Salg af services lander på 374 millioner kroner ved det seneste kvartal mod 377 millioner kroner ved samme periode sidste år.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job