Bog: Sådan kan fremtiden se ud med AI i førersædet

I den roste og populære AI 2041: Ten Visions for Our Future beskriver bl.a. den tidligere chef for Googles kinesiske afdeling gennem ti noveller, hvordan AI kan blive definerende for vores fremtid.

Artikel top billede

AI er allerede en central faktor i globale koncerners bestræbelser på at automatisere forretningskritiske processer indenfor bogholderi, salg og logistik – og også i privatlivet spiller algoritmerne en stigende rolle.

Når vi griber telefonen for at finde vej, foreslår den selv en sandsynlig lokation baseret på vores bevægelsesmønster. Men før eller siden styrer AI sandsynligvis helt selv bilen, så vi frit kan browse de AI-skabte nyhedshistorier baseret på regnskabstal og seneste udvikling på børsmarkedet, der også allerede eksisterer.

Vi er endda kun i den spæde begyndelse, og de færreste er i tvivl om, at AI på godt og ondt vil blive en definerende faktor for samfundsudviklingen i årene, der kommer.

AI 2041: Ten Visions for Our Future er præcis det – nemlig et troværdigt og spændende kig ind i en mulig fremtid.

Bogen består af ti noveller skrevet af Kai-Fu Lee – forhenværende chef for Google China – sammen med forfatteren Chen Qiufan. Her ser de på potentielle fremtidige scenarier, hvor kunstig intelligens griber ind i hovedpersonernes liv.

AI 2041: Ten Visions for Our Future var på adskillige mediers liste over årets bedste bøger i 2021 og er spændende læsning, hvis man – i mangel på sikker viden om, hvordan fremtiden faktisk kommer til at tage sig ud – vil have et troværdigt og læsværdigt bud på, hvordan AI kan komme til at påvirke vores tilværelse og samfund.

Titel: AI 2041: Ten Visions for Our Future / Forfattere: Kai-Fu Lee og Chen Qiufan

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks