Bog: Sådan kan fremtiden se ud med AI i førersædet

I den roste og populære AI 2041: Ten Visions for Our Future beskriver bl.a. den tidligere chef for Googles kinesiske afdeling gennem ti noveller, hvordan AI kan blive definerende for vores fremtid.

Artikel top billede

AI er allerede en central faktor i globale koncerners bestræbelser på at automatisere forretningskritiske processer indenfor bogholderi, salg og logistik – og også i privatlivet spiller algoritmerne en stigende rolle.

Når vi griber telefonen for at finde vej, foreslår den selv en sandsynlig lokation baseret på vores bevægelsesmønster. Men før eller siden styrer AI sandsynligvis helt selv bilen, så vi frit kan browse de AI-skabte nyhedshistorier baseret på regnskabstal og seneste udvikling på børsmarkedet, der også allerede eksisterer.

Vi er endda kun i den spæde begyndelse, og de færreste er i tvivl om, at AI på godt og ondt vil blive en definerende faktor for samfundsudviklingen i årene, der kommer.

AI 2041: Ten Visions for Our Future er præcis det – nemlig et troværdigt og spændende kig ind i en mulig fremtid.

Bogen består af ti noveller skrevet af Kai-Fu Lee – forhenværende chef for Google China – sammen med forfatteren Chen Qiufan. Her ser de på potentielle fremtidige scenarier, hvor kunstig intelligens griber ind i hovedpersonernes liv.

AI 2041: Ten Visions for Our Future var på adskillige mediers liste over årets bedste bøger i 2021 og er spændende læsning, hvis man – i mangel på sikker viden om, hvordan fremtiden faktisk kommer til at tage sig ud – vil have et troværdigt og læsværdigt bud på, hvordan AI kan komme til at påvirke vores tilværelse og samfund.

Titel: AI 2041: Ten Visions for Our Future / Forfattere: Kai-Fu Lee og Chen Qiufan

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Spillehallen.dk ApS

System Developer / Platform Builder

Midtjylland

KMD A/S

Product Owner / Product Manager

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger it-supporterelever til Almegaard Kaserne på Bornholm

Bornholm

Dalmatic TNV A/S

Dygtig svagstrømsingeniør

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job