Skal du opgradere sikkerheden? Her er de to spørgsmål, du skal kende svaret på for at få den rigtige beskyttelse

Det kan være du har sat dig fast på en ny firewall eller et nyt antivirusprogram. Men det kan være, at disse løsninger slet ikke er det din virksomhed i virkeligheden har brug for. Her er de to spørgsmål, du som virksomhed skal kende svaret på, før du foretager dig noget andet.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se her de to spørgsmål, som du skal kende svaret på, før du høber ny it-sikkerhedsprogrammer
840
4:15 min
At arbejde med cybersikkerhed og risikostyring i en virksomhed kan ofte godt føles som at gå opad på en nedadgående rulletrappe.

Det er svært blot at bibeholde det samme niveau på trappen, og skal man foran, så skal der lægges kræfter i. Står man stille, rammer man bunden på et tidspunkt.

I disse år, skal der løbes hurtigere og hurtigere på cybersikkerhedsrulletrappen, for at følge med den rivende udvikling, som der sker på området lige nu.

Derfor kan det for mange også være svært at holde overblikket over, hvad næste skridt i det digitale byggeprojekt af de ydre forsvarsværker faktisk er.

For at få det overblik, kan det være en fordel at alliere sig med nogen i branchen, der netop beskæftiger sig med den sikkerhedsmæssige udvikling.

Men uanset om du vælger at få eksperthjælp til at opdatere cybersikkerhedsprocesserne eller om du vil skabe dig dit eget overblik, så er her de to spørgsmål, du skal stille dig selv, inden du går ud og køber nyt digitalt værktøj.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S