Skal du opgradere sikkerheden? Her er de to spørgsmål, du skal kende svaret på for at få den rigtige beskyttelse

Det kan være du har sat dig fast på en ny firewall eller et nyt antivirusprogram. Men det kan være, at disse løsninger slet ikke er det din virksomhed i virkeligheden har brug for. Her er de to spørgsmål, du som virksomhed skal kende svaret på, før du foretager dig noget andet.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se her de to spørgsmål, som du skal kende svaret på, før du høber ny it-sikkerhedsprogrammer
840
4:15 min
At arbejde med cybersikkerhed og risikostyring i en virksomhed kan ofte godt føles som at gå opad på en nedadgående rulletrappe.

Det er svært blot at bibeholde det samme niveau på trappen, og skal man foran, så skal der lægges kræfter i. Står man stille, rammer man bunden på et tidspunkt.

I disse år, skal der løbes hurtigere og hurtigere på cybersikkerhedsrulletrappen, for at følge med den rivende udvikling, som der sker på området lige nu.

Derfor kan det for mange også være svært at holde overblikket over, hvad næste skridt i det digitale byggeprojekt af de ydre forsvarsværker faktisk er.

For at få det overblik, kan det være en fordel at alliere sig med nogen i branchen, der netop beskæftiger sig med den sikkerhedsmæssige udvikling.

Men uanset om du vælger at få eksperthjælp til at opdatere cybersikkerhedsprocesserne eller om du vil skabe dig dit eget overblik, så er her de to spørgsmål, du skal stille dig selv, inden du går ud og køber nyt digitalt værktøj.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    NOVAX A/S

    QA Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S