Hvad er op og ned i forbuddet mod Helsingør Kommune i Chromebook-sagen? Få svar på alle misforståelserne her

Er du også forvirret over Helsingør-sagen? Hvad er det egentligt kommunen har fået forbud mod? Er det helt slut med Chromebooks i de danske folkeskoler? Og gælder forbuddet alle kommuner i landet? Få svar fra Datatilsynets it-specialist Allan Frank her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få svar på alle misforståelserne her.
1.593
8 min
Spørger man Google Danmark er der ingen grund til at være nervøse over den data, som behandles i Google Chromebooks og deres Workspace-system.

Tvivlen er imidlertid opstået i en sag mellem Helsingør Kommune og det danske Datatilsyn, som rækker tilbage til 2019, og i sidste uge ledte til et regulært forbud mod, at kommunen må bruge Chromebook-styresystemet og programmet Google Workspace i undervisningen på de helsingørske folkeskoler.

Forbuddet gælder indtil Helsingør Kommune kan fremskaffe dokumentation for, at deres anvendelse af Google-værktøjerne er i overensstemmelse med GDPR.

På baggrund af dette forbud har det de sidste dage floreret misforståelser af, hvad det egentligt er, der er blevet forbudt - og for hvem.

Derfor har Computerwolrd taget fat i forbuddets hovedkilde Datatilsynet og tilsynets jurist og it-specialist Allan Frank, der svarer på vores opklarende spørgsmål.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S