Hvad er op og ned i forbuddet mod Helsingør Kommune i Chromebook-sagen? Få svar på alle misforståelserne her

Er du også forvirret over Helsingør-sagen? Hvad er det egentligt kommunen har fået forbud mod? Er det helt slut med Chromebooks i de danske folkeskoler? Og gælder forbuddet alle kommuner i landet? Få svar fra Datatilsynets it-specialist Allan Frank her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få svar på alle misforståelserne her.
1.593
8 min
Spørger man Google Danmark er der ingen grund til at være nervøse over den data, som behandles i Google Chromebooks og deres Workspace-system.

Tvivlen er imidlertid opstået i en sag mellem Helsingør Kommune og det danske Datatilsyn, som rækker tilbage til 2019, og i sidste uge ledte til et regulært forbud mod, at kommunen må bruge Chromebook-styresystemet og programmet Google Workspace i undervisningen på de helsingørske folkeskoler.

Forbuddet gælder indtil Helsingør Kommune kan fremskaffe dokumentation for, at deres anvendelse af Google-værktøjerne er i overensstemmelse med GDPR.

På baggrund af dette forbud har det de sidste dage floreret misforståelser af, hvad det egentligt er, der er blevet forbudt - og for hvem.

Derfor har Computerwolrd taget fat i forbuddets hovedkilde Datatilsynet og tilsynets jurist og it-specialist Allan Frank, der svarer på vores opklarende spørgsmål.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S