Hvad er op og ned i forbuddet mod Helsingør Kommune i Chromebook-sagen? Få svar på alle misforståelserne her

Er du også forvirret over Helsingør-sagen? Hvad er det egentligt kommunen har fået forbud mod? Er det helt slut med Chromebooks i de danske folkeskoler? Og gælder forbuddet alle kommuner i landet? Få svar fra Datatilsynets it-specialist Allan Frank her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få svar på alle misforståelserne her.
1.593
8 min
Spørger man Google Danmark er der ingen grund til at være nervøse over den data, som behandles i Google Chromebooks og deres Workspace-system.

Tvivlen er imidlertid opstået i en sag mellem Helsingør Kommune og det danske Datatilsyn, som rækker tilbage til 2019, og i sidste uge ledte til et regulært forbud mod, at kommunen må bruge Chromebook-styresystemet og programmet Google Workspace i undervisningen på de helsingørske folkeskoler.

Forbuddet gælder indtil Helsingør Kommune kan fremskaffe dokumentation for, at deres anvendelse af Google-værktøjerne er i overensstemmelse med GDPR.

På baggrund af dette forbud har det de sidste dage floreret misforståelser af, hvad det egentligt er, der er blevet forbudt - og for hvem.

Derfor har Computerwolrd taget fat i forbuddets hovedkilde Datatilsynet og tilsynets jurist og it-specialist Allan Frank, der svarer på vores opklarende spørgsmål.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS