Hvad er op og ned i forbuddet mod Helsingør Kommune i Chromebook-sagen? Få svar på alle misforståelserne her

Er du også forvirret over Helsingør-sagen? Hvad er det egentligt kommunen har fået forbud mod? Er det helt slut med Chromebooks i de danske folkeskoler? Og gælder forbuddet alle kommuner i landet? Få svar fra Datatilsynets it-specialist Allan Frank her.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få svar på alle misforståelserne her.
1.593
8 min
Spørger man Google Danmark er der ingen grund til at være nervøse over den data, som behandles i Google Chromebooks og deres Workspace-system.

Tvivlen er imidlertid opstået i en sag mellem Helsingør Kommune og det danske Datatilsyn, som rækker tilbage til 2019, og i sidste uge ledte til et regulært forbud mod, at kommunen må bruge Chromebook-styresystemet og programmet Google Workspace i undervisningen på de helsingørske folkeskoler.

Forbuddet gælder indtil Helsingør Kommune kan fremskaffe dokumentation for, at deres anvendelse af Google-værktøjerne er i overensstemmelse med GDPR.

På baggrund af dette forbud har det de sidste dage floreret misforståelser af, hvad det egentligt er, der er blevet forbudt - og for hvem.

Derfor har Computerwolrd taget fat i forbuddets hovedkilde Datatilsynet og tilsynets jurist og it-specialist Allan Frank, der svarer på vores opklarende spørgsmål.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Burak Cavusoglu som Datateknikerelev ved afd.Thisted og afd. Rønnede. Nyt job

Burak Cavusoglu

Netip A/S