Telenor øger omsætningen – men vinker farvel til titusindvis af mobilkunder

Teleselskabet Telenors seneste regnskab byder på sorte tal på bundlinjen og øget omsætning, men må samtidig vinke farvel til 28.000 mobilkunder over et år.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Tele- og netværksselskabet Telenor præsenterer denne uge et pænt regnskab trods enkelte udfordringer på nogle af forretningsområderne.

Omsætningen for andet kvartal 2022 er tæt på runde milliard-milepælen, med aktiviteter for i alt 993 millioner kroner, næsten 70 millioner kroner mere end i samme periode sidste år.

Indtjeningen før skat (EBITDA) lander dog to procent under sidste års periode på 256 millioner kroner, mod 261 tidligere.

Administrerende direktør Lars Thomsen forklarer afmatningen med øgede udgifter til særligt el:

”De stigende udgifter til el, generelle prisstigninger og øget aktivitetsniveau sammenlignet med samme periode sidste år påvirker det samlede resultat negativt. Men underliggende har det været et rigtig godt kvartal. Hvis vi tog de stigende elpriser ud af ligningen, ville andet kvartal se overordentligt positivt ud. Vores drift er sund og stabil, og i den kommende tid vil vi fortsætte med at investere i digitalisering af forretningen og den gode kundeoplevelse og i modernisering af vores netværk.”

Siver mobilkunder

Mens Telenors omsætning vokser, har selskabet sivet mobilkunder over det seneste år.

Ifølge regnskabet tæller Telenor 1.655.000 mobilkunder, mod 1.683.000 i andet kvartal 2021. Det svarer til et tab på 28.000 mobilkunder og 1,7 procent af den kundebase på et år.

Der er dog en beskeden fremgang at spore i forhold til første kvartal 2022, hvor Telenor talte 1.653.000 mobilkunder.

Blandt bredbåndskunderne er der til gengæld positive takter at se, hvor kundebasen er vokset med 6,3 procent fra 111.000 til 118.000 over det seneste år.

Telenor-koncernen favner ud over selskabet Telenor også over teleselskabet CBB Mobil, som begge opererer på koncernens telenetværk sammen med Telia.

I Danmark beskæftiger Telenor 1.100 ansatte og driver 40 butikker.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos