Telenor øger omsætningen – men vinker farvel til titusindvis af mobilkunder

Teleselskabet Telenors seneste regnskab byder på sorte tal på bundlinjen og øget omsætning, men må samtidig vinke farvel til 28.000 mobilkunder over et år.

Artikel top billede

(Foto: Telenor/PR)

Tele- og netværksselskabet Telenor præsenterer denne uge et pænt regnskab trods enkelte udfordringer på nogle af forretningsområderne.

Omsætningen for andet kvartal 2022 er tæt på runde milliard-milepælen, med aktiviteter for i alt 993 millioner kroner, næsten 70 millioner kroner mere end i samme periode sidste år.

Indtjeningen før skat (EBITDA) lander dog to procent under sidste års periode på 256 millioner kroner, mod 261 tidligere.

Administrerende direktør Lars Thomsen forklarer afmatningen med øgede udgifter til særligt el:

”De stigende udgifter til el, generelle prisstigninger og øget aktivitetsniveau sammenlignet med samme periode sidste år påvirker det samlede resultat negativt. Men underliggende har det været et rigtig godt kvartal. Hvis vi tog de stigende elpriser ud af ligningen, ville andet kvartal se overordentligt positivt ud. Vores drift er sund og stabil, og i den kommende tid vil vi fortsætte med at investere i digitalisering af forretningen og den gode kundeoplevelse og i modernisering af vores netværk.”

Siver mobilkunder

Mens Telenors omsætning vokser, har selskabet sivet mobilkunder over det seneste år.

Ifølge regnskabet tæller Telenor 1.655.000 mobilkunder, mod 1.683.000 i andet kvartal 2021. Det svarer til et tab på 28.000 mobilkunder og 1,7 procent af den kundebase på et år.

Der er dog en beskeden fremgang at spore i forhold til første kvartal 2022, hvor Telenor talte 1.653.000 mobilkunder.

Blandt bredbåndskunderne er der til gengæld positive takter at se, hvor kundebasen er vokset med 6,3 procent fra 111.000 til 118.000 over det seneste år.

Telenor-koncernen favner ud over selskabet Telenor også over teleselskabet CBB Mobil, som begge opererer på koncernens telenetværk sammen med Telia.

I Danmark beskæftiger Telenor 1.100 ansatte og driver 40 butikker.

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job