Google får 2,7 milliarder kroners bøde i Rusland

Google har nægtet at fjerne indhold, der beretter om Ruslands aktiviteter i Ukraine fra den russiske del af søgemaskinen. Det udløser nu en milliardbøde.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

2,7 milliarder kroner skal det ifølge en domstol i Moskva koste Google og søgemaskinemastodontens moderselskab Alphabet ikke at fjerne bestemt indhold, som den russiske stat gentagne gange har bedt søgemaskinegiganten at tage ned.

Det konkrete indhold drejer sig om søgeresultater, som Rusland anser for at være "falske nyheder" om konflikten i Ukraine og dermed ulovlige i landet.

Det skriver mediet Reuters.

Bødens præcise beløb er opgivet i rubler - 21,1 milliarder ruber, som svarer til 373 millioner dollar.

Alphabets YouTube har været et særligt mål for den russiske stats vrede, men i modsætning til Twitter og Meta Platforms Facebook og Instagram er det ikke blevet blokeret i landet.

Kritikken af Google og Youtube går på, at selskaberne har undladt at begrænse adgangen til forbudte materialer.

Ifølge tilsynsmyndigheden Roskomnadzor og Taganskys distriktsret har Youtube ikke "forfalskninger om forløbet af den særlige militæroperation i Ukraine, hvilket miskrediterede de væbnede styrker i Den Russiske Føderation".

Desuden lyder anklagen på, at YouTube tillod indhold, der promoverede ekstremistiske synspunkter, og opfordrer børn til at deltage i uautoriserede protester.

Til forløbet hører, at Googles russiske afdelings bankkonto er blevet beslaglagt. Det fik Google til at indgive konkursbegæring, som gør det umuligt at betale personale og partnere.

Annonce

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S