Google får 2,7 milliarder kroners bøde i Rusland

Google har nægtet at fjerne indhold, der beretter om Ruslands aktiviteter i Ukraine fra den russiske del af søgemaskinen. Det udløser nu en milliardbøde.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

2,7 milliarder kroner skal det ifølge en domstol i Moskva koste Google og søgemaskinemastodontens moderselskab Alphabet ikke at fjerne bestemt indhold, som den russiske stat gentagne gange har bedt søgemaskinegiganten at tage ned.

Det konkrete indhold drejer sig om søgeresultater, som Rusland anser for at være "falske nyheder" om konflikten i Ukraine og dermed ulovlige i landet.

Det skriver mediet Reuters.

Bødens præcise beløb er opgivet i rubler - 21,1 milliarder ruber, som svarer til 373 millioner dollar.

Alphabets YouTube har været et særligt mål for den russiske stats vrede, men i modsætning til Twitter og Meta Platforms Facebook og Instagram er det ikke blevet blokeret i landet.

Kritikken af Google og Youtube går på, at selskaberne har undladt at begrænse adgangen til forbudte materialer.

Ifølge tilsynsmyndigheden Roskomnadzor og Taganskys distriktsret har Youtube ikke "forfalskninger om forløbet af den særlige militæroperation i Ukraine, hvilket miskrediterede de væbnede styrker i Den Russiske Føderation".

Desuden lyder anklagen på, at YouTube tillod indhold, der promoverede ekstremistiske synspunkter, og opfordrer børn til at deltage i uautoriserede protester.

Til forløbet hører, at Googles russiske afdelings bankkonto er blevet beslaglagt. Det fik Google til at indgive konkursbegæring, som gør det umuligt at betale personale og partnere.

Læses lige nu

    Eldorado A/S

    IT-supporter

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Forsvarets Cyberdivision søger SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS