Google får 2,7 milliarder kroners bøde i Rusland

Google har nægtet at fjerne indhold, der beretter om Ruslands aktiviteter i Ukraine fra den russiske del af søgemaskinen. Det udløser nu en milliardbøde.

Artikel top billede

(Foto: Pixabay)

2,7 milliarder kroner skal det ifølge en domstol i Moskva koste Google og søgemaskinemastodontens moderselskab Alphabet ikke at fjerne bestemt indhold, som den russiske stat gentagne gange har bedt søgemaskinegiganten at tage ned.

Det konkrete indhold drejer sig om søgeresultater, som Rusland anser for at være "falske nyheder" om konflikten i Ukraine og dermed ulovlige i landet.

Det skriver mediet Reuters.

Bødens præcise beløb er opgivet i rubler - 21,1 milliarder ruber, som svarer til 373 millioner dollar.

Alphabets YouTube har været et særligt mål for den russiske stats vrede, men i modsætning til Twitter og Meta Platforms Facebook og Instagram er det ikke blevet blokeret i landet.

Kritikken af Google og Youtube går på, at selskaberne har undladt at begrænse adgangen til forbudte materialer.

Ifølge tilsynsmyndigheden Roskomnadzor og Taganskys distriktsret har Youtube ikke "forfalskninger om forløbet af den særlige militæroperation i Ukraine, hvilket miskrediterede de væbnede styrker i Den Russiske Føderation".

Desuden lyder anklagen på, at YouTube tillod indhold, der promoverede ekstremistiske synspunkter, og opfordrer børn til at deltage i uautoriserede protester.

Til forløbet hører, at Googles russiske afdelings bankkonto er blevet beslaglagt. Det fik Google til at indgive konkursbegæring, som gør det umuligt at betale personale og partnere.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S