Netflix afværger katastrofe-regnskab og tror på ’en særdeles optimistisk fremtid’

Netflix afværger den helt store kundeflugt og ser lyst på fremtiden ovenpå sit seneste regnskab.

Artikel top billede

(Foto: Napoleon Schwan/Pixabay)

Et tal skulle visse sig at være meget afgørende i streaming-tjenestens Netflix netop afleverede kvartalsregnskab: Antallet af abonnenter.

Det tal skulle indikere i hvilket omfang, vækstkurven var knækket for den toneangivende tjeneste, som efter flere års fremgang meldte at antallet af abonnenter skulle dykke drastisk.

I april lød det fra selskabet, at man så ind i en decideret medlemsflugt, med forventningen om at man ville tælle to millioner flere abonnenter. Indtjeningen forventes samtidig at lide af den styrkede dollarkurs. Alt dette bidrog til at martre aktiekursen, som mistede 67 procent siden toppen i efteråret 2021.

Det senest leverede regnskab tog dog brodden af de værste kriseudsigter, ved at Netflix kunne melde om 970.000 færre abonnenter i stedet for de frygtede to millioner.

Samtidig spår selskabet at bruger igen vil strømme til i de kommende måneder, med forventning om en million nye abonnenter en gang i september. Samtidig giver Wall Street analytikere et mere positivt skøn på 1,84 millioner nye abonnenter over det indeværende kvartal, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Samtidig arbejder selskabet på at få en ny reklamefinansieret model søsat en gang i 2023, hvilket yderligere styrker selskabets optimistiske udsyn.

”Vi tror på en særdeles optimistisk fremtid for streaming,” noterer administrerende direktør Reed Hastings ved et investormøde.

De positive meldinger fik selskabets aktiekurs til at stige med otte procent.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Det Kongelige Danske Kunstakademis Skoler

    Vi søger en IT-konsulent på Det Kongelige Akademi – Arkitektur, Design, Konservering

    Københavnsområdet

    Onlimited ApS

    Erfaren iOS og C# Udvikler

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS