Netflix afværger katastrofe-regnskab og tror på ’en særdeles optimistisk fremtid’

Netflix afværger den helt store kundeflugt og ser lyst på fremtiden ovenpå sit seneste regnskab.

Artikel top billede

(Foto: Napoleon Schwan/Pixabay)

Et tal skulle visse sig at være meget afgørende i streaming-tjenestens Netflix netop afleverede kvartalsregnskab: Antallet af abonnenter.

Det tal skulle indikere i hvilket omfang, vækstkurven var knækket for den toneangivende tjeneste, som efter flere års fremgang meldte at antallet af abonnenter skulle dykke drastisk.

I april lød det fra selskabet, at man så ind i en decideret medlemsflugt, med forventningen om at man ville tælle to millioner flere abonnenter. Indtjeningen forventes samtidig at lide af den styrkede dollarkurs. Alt dette bidrog til at martre aktiekursen, som mistede 67 procent siden toppen i efteråret 2021.

Det senest leverede regnskab tog dog brodden af de værste kriseudsigter, ved at Netflix kunne melde om 970.000 færre abonnenter i stedet for de frygtede to millioner.

Samtidig spår selskabet at bruger igen vil strømme til i de kommende måneder, med forventning om en million nye abonnenter en gang i september. Samtidig giver Wall Street analytikere et mere positivt skøn på 1,84 millioner nye abonnenter over det indeværende kvartal, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Samtidig arbejder selskabet på at få en ny reklamefinansieret model søsat en gang i 2023, hvilket yderligere styrker selskabets optimistiske udsyn.

”Vi tror på en særdeles optimistisk fremtid for streaming,” noterer administrerende direktør Reed Hastings ved et investormøde.

De positive meldinger fik selskabets aktiekurs til at stige med otte procent.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack-udvikler med fokus på IAM og dataoverførsler til PET

    Københavnsområdet

    Center For IT og Medicoteknologi

    Vicedirektør med stærk teknologi- og udviklingsprofil

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Heidi Johansen

    Zealand Business College

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory