Britisk hedebølge lukker ned for Google Cloud og Oracle Cloud

Den ekstreme hedebøølge, der har lagt sig over Storbirtannien får nu konsekvenser for leveringen af cloud-services til visse region. Se her hvem der er ramt.

Artikel top billede

De ekstreme varmegrader, som lige nu ruller hen over Storbritannien, har hos søgemaskine-giganten Google og cloud-virksomheden Oracle skabt udfald i de to selskabers colud-services.

I et datacenter, der benyttes af begge virksomheder, har kølesystemerne svigtet. For at forhindre permanent skade på hardwarekomponenter har Google og Orackle lukket helt ned for udstyr, hvilket altså har ført til udfald i deres cloud-tjeneser.

Det skriver Bleeping Computer.

"Som et resultat af ekstraordinære høje temperaturer i regionen, oplevede en undergruppe af køleinfrastrukturen inden for datacentret i UK South (London) et problem. Dette førte til, at en undergruppe af vores serviceinfrastruktur skulle slukkes for at forhindre ukontrollerede hardwarefejl," skriver Oracle i en statusopdatering om nedlukningen.

Men selv med kun ikke-kritisk hardware slået fra, oplyser Oracle, at kunder i denne zone muligvis ikke kan få adgang til deres Oracle Cloud Infrastructure-ressourcer.

Hos Google lød meldingen om sagen:

"Der har været en kølerelateret fejl i en af ​​vores bygninger, der er vært for zone europa-west2-a for region europa-west2. Dette forårsagede et delvist kapacitetssvigt i den zone, hvilket førte til stop af virtuelle maskiner (VM'ere) for en lille andel af vores kunder."

Google skriver desuden, at der arbejdes hårdt for at få maskinerne online igen. Selskabet forventer ikke yderligere indvirken i den pågældende zone. Ej heller bør VM'ere i drift blive påvirket.

I Storbritannien har den højeste varerekort indefor de seneste dage ligget på 40,2 grader.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S