Britisk hedebølge lukker ned for Google Cloud og Oracle Cloud

Den ekstreme hedebøølge, der har lagt sig over Storbirtannien får nu konsekvenser for leveringen af cloud-services til visse region. Se her hvem der er ramt.

Artikel top billede

De ekstreme varmegrader, som lige nu ruller hen over Storbritannien, har hos søgemaskine-giganten Google og cloud-virksomheden Oracle skabt udfald i de to selskabers colud-services.

I et datacenter, der benyttes af begge virksomheder, har kølesystemerne svigtet. For at forhindre permanent skade på hardwarekomponenter har Google og Orackle lukket helt ned for udstyr, hvilket altså har ført til udfald i deres cloud-tjeneser.

Det skriver Bleeping Computer.

"Som et resultat af ekstraordinære høje temperaturer i regionen, oplevede en undergruppe af køleinfrastrukturen inden for datacentret i UK South (London) et problem. Dette førte til, at en undergruppe af vores serviceinfrastruktur skulle slukkes for at forhindre ukontrollerede hardwarefejl," skriver Oracle i en statusopdatering om nedlukningen.

Men selv med kun ikke-kritisk hardware slået fra, oplyser Oracle, at kunder i denne zone muligvis ikke kan få adgang til deres Oracle Cloud Infrastructure-ressourcer.

Hos Google lød meldingen om sagen:

"Der har været en kølerelateret fejl i en af ​​vores bygninger, der er vært for zone europa-west2-a for region europa-west2. Dette forårsagede et delvist kapacitetssvigt i den zone, hvilket førte til stop af virtuelle maskiner (VM'ere) for en lille andel af vores kunder."

Google skriver desuden, at der arbejdes hårdt for at få maskinerne online igen. Selskabet forventer ikke yderligere indvirken i den pågældende zone. Ej heller bør VM'ere i drift blive påvirket.

I Storbritannien har den højeste varerekort indefor de seneste dage ligget på 40,2 grader.

Annonce

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren Release Manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

Uspecificeret arbejdssted

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S