Tidligere Coinbase-leder er blevet anholdt i verdens første sag om krypto-insiderhandel

En tidligere produktchef hos platformen Coinbase er nu blevet sigtet for insidertrading. Det er den første sag om insiderhandel inden for krypto.

Artikel top billede

(Foto: WorldSpectrum/Pixabay)

Amerikanske myndigheder har lagt sag an mod en tidligere produktchef hos kryptoplatfomen Coinbase. Det er den første insiderhandelssag med kryptovaluta nogensinde.

Coinbase-chefen, Ishan Wahi, er anklaget for at have givet fortrolige informationer til sin bror Nikhil Wahi og vennen Sameer Ramani om krypto-aktiver, der blev handlet gennem
Coinbase.

Det skriver Wall Street Journal.

Den sigtedes advokater påstår, at han er "uskyldig i alle forseelser og har til hensigt at forsvare sig selv på det kraftigste."

Ifølge anklageskriftet drejer det sig om et beløb i omegnen af 1,5 millioner dollar – svarende til 11 millioner kroner – i ulovlig fortjeneste.

Coinbase havde i en periode undersøgt sagen, og da der var tilstrækkelige informationer, sendte selskabet oplysningerne om de pågældende til det amerikanske justitsministerium.

"Coinbase tager påstande om ukorrekt brug af virksomhedsoplysninger meget alvorligt, som det fremgår af vores hurtige undersøgelse af denne sag. Igen har vi nultolerance over for denne form for forseelse og vil ikke tøve med at gribe ind over for enhver medarbejder, når vi finder fejl," skriver Brian Armstrong, CEO og medstifter af Coinbase, på selskabets hjemmeside.

Sag fra SEC kan få store konsekvenser

Udover de føderale myndigheder og retten på Manhattan er der også en anden myndighed, der har anlagt en civil sag – nemlig Securities and Exchange Commission.

Og denne sag kan få vidtrækkende konsekvenser for krypto-markedet. Det skyldes, at SEC mener, at der er tale om svindel med værdipapirer, som hører under deres område, og hvis visse kryptoaktiver begynder at blive klassificeret som værdipapirer, vil det udløse en hel bølge af regulering og forpligtigelser for kryptoplatforme.

Coinbase er dog også uenig i SEC’s udlægning.

"Vi forstår, at SEC separat har indgivet sigtelser om værdipapirsvindel i forbindelse med denne forseelse i dag. DOJ (Department of Justice, red.) anklagede ikke værdipapirsvindel. Ingen aktiver, der er noteret på vores platform, er værdipapirer, og SEC-afgifterne er en uheldig distraktion fra nutidens passende retshåndhævelsesforanstaltninger," skriver Brian Armstrong.

Der er endnu ikke sket mere i SEC-sagen, end at den er blevet oprettet, men den kan påvirke hele krypto-industrien, når mere information begynder at komme frem.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job