Intel har en overflod af ubrugte cpu’er på lager: Vil forsøge at presse prisen op på utraditionel vis

Intels processor lagre bugner, men virksomheden vil alligevel satse på at sætte priserne op.

Artikel top billede

(Foto: Intel PR)

Den amerikanske chip-kæmpe vil tage utraditionelle metoder i brug, for at gøre kål på sit voksende lager af ubrugte cpu’er.

Ifølge teknologi-mediet Digitimes, vil Intel nemlig presse prisen op på sine processorer, for at få aftager til at købe stort ind til den nuværende pris.

”I gør bedst I at købe vores CPU’er, mens I kan til den nuværende pris, for det er sidste chance,” skulle det have lydt i en besked til Intels kunder.

Mens Intel lægger pres på sine kunder, skulle der ifølge mediet være udsigt til stigende priser på både processorer og wifi-komponenter til efteråret.

Samtidig noterer hardware-mediet Wccftech, at Intels aggressive strategi vil betyde et svindende salg for Intel, hvis komponenter bliver opkøbt i stor grad i den nære fremtid.

Digitimes estimerer dog, at markedet for bærbare pc’er står til at vokse markant med 14,3 procent i det kommende kvartal, efter at forsyningsvanskeligheder og corona-relaterede nedlukninger, har dæmpet markedet i de sidste to kvartaler.

For Intel ligger samtidig et behov for at presse prisen op for at inkassere de prisstigninger, som den generelle inflationstendens påvirker virksomheden med.

En tendens som også vil ramme markedet for pc-byggere og pc-forhandlere samt producenter af bærbare enheder, lyder det.

Efteråret 2022 står til at blive begivenhedsrigt i processor-markedet, da både Intel og AMD står til at præsentere nye højt-ydende processorer i form af henholdsvis Raptor Lake og Ryzen 7000 processor-familierne.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network