Pc-salget styrtdykker: Største fald siden 2013

Pc-markedet er ramt af brat opbremsning. Det globale pc-salg gennemgår lige nu den største tilbagegang siden 2013.

Artikel top billede

Verdens pc-producenter står midt i en brat opbremsning i salget af pc’er.

Ifølge en ny opgørelse fra analysehuset Counterpoint dykkede det globale salg af pc’er i årets andet kvartal med hele 11,1 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Det svarer til, at der i andet kvartal blev solgt 71,1 millioner enheder verden over.

Vi skal helt tilbage til Q2 2013 for at finde en opbremsning af samme størrelse som den, som det globale pc-marked lige nu gennemgår.

Ifølge Counterpoint skyldes nedgangen primært nedlukningerne af Shanghai og Kunshan i Kina, som har ramt pc-producenternes supply chain hårdt.

Hertil kommer uro og turbulens som krigen i Ukraine, inflation og lignende, som har fået mange virksomheder til at holde igen med deres investeringer i ny hardware.

Ifølge Counterpoint har tilbagegangen i pc-salget især været stor i USA og EU, der har oplevet ‘relativt stor’ tilbagegang på to-cifrede procent-tal.

HP hårdest ramt

Ser vi på de enkelte pc-producenterne, er HP ramt af den største tilbagegang. Ifølge Counterpoint er HP’s pc-salg faldet med 27 procent i andet kvartal i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Acer er faldet med 14,8 procent, mens Apples globale computersalg er dykket med hele 20 procent i forhold til andet kvartal i fjor.

Asus’ salg er faldet med 7,7 procent, mens Dell er kommet mest helskindet gennem kvartaleer af de store producenter med et fald på fem procent.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job