Pc-salget styrtdykker: Største fald siden 2013

Pc-markedet er ramt af brat opbremsning. Det globale pc-salg gennemgår lige nu den største tilbagegang siden 2013.

Artikel top billede

Verdens pc-producenter står midt i en brat opbremsning i salget af pc’er.

Ifølge en ny opgørelse fra analysehuset Counterpoint dykkede det globale salg af pc’er i årets andet kvartal med hele 11,1 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Det svarer til, at der i andet kvartal blev solgt 71,1 millioner enheder verden over.

Vi skal helt tilbage til Q2 2013 for at finde en opbremsning af samme størrelse som den, som det globale pc-marked lige nu gennemgår.

Ifølge Counterpoint skyldes nedgangen primært nedlukningerne af Shanghai og Kunshan i Kina, som har ramt pc-producenternes supply chain hårdt.

Hertil kommer uro og turbulens som krigen i Ukraine, inflation og lignende, som har fået mange virksomheder til at holde igen med deres investeringer i ny hardware.

Ifølge Counterpoint har tilbagegangen i pc-salget især været stor i USA og EU, der har oplevet ‘relativt stor’ tilbagegang på to-cifrede procent-tal.

HP hårdest ramt

Ser vi på de enkelte pc-producenterne, er HP ramt af den største tilbagegang. Ifølge Counterpoint er HP’s pc-salg faldet med 27 procent i andet kvartal i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Acer er faldet med 14,8 procent, mens Apples globale computersalg er dykket med hele 20 procent i forhold til andet kvartal i fjor.

Asus’ salg er faldet med 7,7 procent, mens Dell er kommet mest helskindet gennem kvartaleer af de store producenter med et fald på fem procent.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS