Pc-salget styrtdykker: Største fald siden 2013

Pc-markedet er ramt af brat opbremsning. Det globale pc-salg gennemgår lige nu den største tilbagegang siden 2013.

Artikel top billede

Verdens pc-producenter står midt i en brat opbremsning i salget af pc’er.

Ifølge en ny opgørelse fra analysehuset Counterpoint dykkede det globale salg af pc’er i årets andet kvartal med hele 11,1 procent i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Det svarer til, at der i andet kvartal blev solgt 71,1 millioner enheder verden over.

Vi skal helt tilbage til Q2 2013 for at finde en opbremsning af samme størrelse som den, som det globale pc-marked lige nu gennemgår.

Ifølge Counterpoint skyldes nedgangen primært nedlukningerne af Shanghai og Kunshan i Kina, som har ramt pc-producenternes supply chain hårdt.

Hertil kommer uro og turbulens som krigen i Ukraine, inflation og lignende, som har fået mange virksomheder til at holde igen med deres investeringer i ny hardware.

Ifølge Counterpoint har tilbagegangen i pc-salget især været stor i USA og EU, der har oplevet ‘relativt stor’ tilbagegang på to-cifrede procent-tal.

HP hårdest ramt

Ser vi på de enkelte pc-producenterne, er HP ramt af den største tilbagegang. Ifølge Counterpoint er HP’s pc-salg faldet med 27 procent i andet kvartal i forhold til det tilsvarende kvartal i fjor.

Acer er faldet med 14,8 procent, mens Apples globale computersalg er dykket med hele 20 procent i forhold til andet kvartal i fjor.

Asus’ salg er faldet med 7,7 procent, mens Dell er kommet mest helskindet gennem kvartaleer af de store producenter med et fald på fem procent.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S