Quickpay-stifteren Thomas Jensen har efter 25 år truffet en svær beslutning og stopper nu som topchef: "Jeg føler ikke længere, at jeg er den bedste til jobbet”

Interview: Det var en let beslutning for Quickpay-stifteren Thomas Jensen, da han for nylig valgte at stoppe som direktør i Quickpay. Det skete halvandet år efter, at han solgte virksomheden til tyske Unzer. Han føler ikke længere, at han er den bedste til jobbet, siger han til Computerworld..

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få hele forklaringen på, hvorfor Thomas Jensen træder tilbage som administrerende direktør for Quickpay
  • Få indsigt i, hvilke planer han har nu
  • Få også svar på, hvorfor han ikke forlader selskabet helt, men fortsætter som menig medarbejder.
790
4 min
For halvandet år solgte Thomas Jensen sit livsværk Quickpay til den tyske koncern Unzer.

Efter salget forblev han administrerende direktør for selskabet, men tidligere på sommeren traf han en svær beslutning. En af den slags beslutninger, der kræver lange overvejeler.

Læses lige nu

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS