Quickpay-stifteren Thomas Jensen har efter 25 år truffet en svær beslutning og stopper nu som topchef: "Jeg føler ikke længere, at jeg er den bedste til jobbet”

Interview: Det var en let beslutning for Quickpay-stifteren Thomas Jensen, da han for nylig valgte at stoppe som direktør i Quickpay. Det skete halvandet år efter, at han solgte virksomheden til tyske Unzer. Han føler ikke længere, at han er den bedste til jobbet, siger han til Computerworld..

Artikel top billede

(Foto: Pr-foto)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få hele forklaringen på, hvorfor Thomas Jensen træder tilbage som administrerende direktør for Quickpay
  • Få indsigt i, hvilke planer han har nu
  • Få også svar på, hvorfor han ikke forlader selskabet helt, men fortsætter som menig medarbejder.
790
4 min
For halvandet år solgte Thomas Jensen sit livsværk Quickpay til den tyske koncern Unzer.

Efter salget forblev han administrerende direktør for selskabet, men tidligere på sommeren traf han en svær beslutning. En af den slags beslutninger, der kræver lange overvejeler.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job