Jacob og Henrik har netop solgt deres it-virksomhed for et trecifret millionbeløb: "Vi havde et mål om at vokse endnu mere, men så kom det her tilbud"

Danske Jacob Laurvigen flyttede til USA i vinter, og han nåede knap nok at få amerikansk jord under fødderne, før en salgsmulighed for hans virksomhed Dexi.io åbnede sig. "Det at være tæt på de store muligheder er helt afgørende, når du skal have sådan et salg igennem," siger han og løfter samtidig lidt af sløret for, hvad fremtiden kommer til at byde på.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få svaret på, hvorfor Jacob Laurvigen og Henrik Hofmeister vælger at sælge deres firma Dexi.io netop nu
  • Få indblik i hvilken forskel det har gjort for stifterne, at de er rykket til USA
  • Bliv klogere på, hvad fremtiden kommer til at byde på
794
4 min
”Herovre er det et relativt lille salg, når man sammenligner med resten af markedet, men i Danmark vil det være et kæmpesalg "

Sådan siger danske Jacob Laurvigen, da Computerworld fanger ham på en hakkende telefonforbindelse fra Californien, hvor han har boet siden i vinter.

Sammen med sin medstifter Henrik Hofmiester har de netop solgt deres selskab Dexi.io til amerikanske Engage3 i en handel, der ifølge Computerworlds oplysninger beløber sig til flere hundrede millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tester til PET: Vil du bruge dine kompetencer, hvor de gør en forskel?

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra itavis

    AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

    Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job