Jacob og Henrik har netop solgt deres it-virksomhed for et trecifret millionbeløb: "Vi havde et mål om at vokse endnu mere, men så kom det her tilbud"

Danske Jacob Laurvigen flyttede til USA i vinter, og han nåede knap nok at få amerikansk jord under fødderne, før en salgsmulighed for hans virksomhed Dexi.io åbnede sig. "Det at være tæt på de store muligheder er helt afgørende, når du skal have sådan et salg igennem," siger han og løfter samtidig lidt af sløret for, hvad fremtiden kommer til at byde på.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få svaret på, hvorfor Jacob Laurvigen og Henrik Hofmeister vælger at sælge deres firma Dexi.io netop nu
  • Få indblik i hvilken forskel det har gjort for stifterne, at de er rykket til USA
  • Bliv klogere på, hvad fremtiden kommer til at byde på
794
4 min
”Herovre er det et relativt lille salg, når man sammenligner med resten af markedet, men i Danmark vil det være et kæmpesalg "

Sådan siger danske Jacob Laurvigen, da Computerworld fanger ham på en hakkende telefonforbindelse fra Californien, hvor han har boet siden i vinter.

Sammen med sin medstifter Henrik Hofmiester har de netop solgt deres selskab Dexi.io til amerikanske Engage3 i en handel, der ifølge Computerworlds oplysninger beløber sig til flere hundrede millioner kroner.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    RackPeople

    Teknisk Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Analytiker til Security Operations Center ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S