Jacob og Henrik har netop solgt deres it-virksomhed for et trecifret millionbeløb: "Vi havde et mål om at vokse endnu mere, men så kom det her tilbud"

Danske Jacob Laurvigen flyttede til USA i vinter, og han nåede knap nok at få amerikansk jord under fødderne, før en salgsmulighed for hans virksomhed Dexi.io åbnede sig. "Det at være tæt på de store muligheder er helt afgørende, når du skal have sådan et salg igennem," siger han og løfter samtidig lidt af sløret for, hvad fremtiden kommer til at byde på.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få svaret på, hvorfor Jacob Laurvigen og Henrik Hofmeister vælger at sælge deres firma Dexi.io netop nu
  • Få indblik i hvilken forskel det har gjort for stifterne, at de er rykket til USA
  • Bliv klogere på, hvad fremtiden kommer til at byde på
794
4 min
”Herovre er det et relativt lille salg, når man sammenligner med resten af markedet, men i Danmark vil det være et kæmpesalg "

Sådan siger danske Jacob Laurvigen, da Computerworld fanger ham på en hakkende telefonforbindelse fra Californien, hvor han har boet siden i vinter.

Sammen med sin medstifter Henrik Hofmiester har de netop solgt deres selskab Dexi.io til amerikanske Engage3 i en handel, der ifølge Computerworlds oplysninger beløber sig til flere hundrede millioner kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job