Jacob og Henrik har netop solgt deres it-virksomhed for et trecifret millionbeløb: "Vi havde et mål om at vokse endnu mere, men så kom det her tilbud"

Danske Jacob Laurvigen flyttede til USA i vinter, og han nåede knap nok at få amerikansk jord under fødderne, før en salgsmulighed for hans virksomhed Dexi.io åbnede sig. "Det at være tæt på de store muligheder er helt afgørende, når du skal have sådan et salg igennem," siger han og løfter samtidig lidt af sløret for, hvad fremtiden kommer til at byde på.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få svaret på, hvorfor Jacob Laurvigen og Henrik Hofmeister vælger at sælge deres firma Dexi.io netop nu
  • Få indblik i hvilken forskel det har gjort for stifterne, at de er rykket til USA
  • Bliv klogere på, hvad fremtiden kommer til at byde på
794
4 min
”Herovre er det et relativt lille salg, når man sammenligner med resten af markedet, men i Danmark vil det være et kæmpesalg "

Sådan siger danske Jacob Laurvigen, da Computerworld fanger ham på en hakkende telefonforbindelse fra Californien, hvor han har boet siden i vinter.

Sammen med sin medstifter Henrik Hofmiester har de netop solgt deres selskab Dexi.io til amerikanske Engage3 i en handel, der ifølge Computerworlds oplysninger beløber sig til flere hundrede millioner kroner.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse