Helsingør Kommune forbyder Chromebooks i skolerne efter dramatisk byrådsmøde

Byrådet i Helsingør Kommune forbød i allersidste øjeblik på hasteindkaldt byrådsmøde søndag aften, at skoleelever i kommunen kan anvende deres Chromebooks, når undervisningen begynder i dag.

Artikel top billede

Skoleeleverne i folkeskolerne i Helsingør Kommune må alligevel ikke anvende deres Chromebook-computere, når de mandag har første skoledag efter sommerferien.

Kommunens byråd besluttede nemlig sent søndag aften, at skoleelever ikke må anvende Chromebooks i foreløbig en uge.

Ifølge Helsingør Dagblad skete det på et hasteindkaldt og ‘dramatisk nattemøde’ i byrådet.

Her blev det omkring midnat besluttet, at skoleeleverne i en mindst en uge må undvære deres computere, men lærerne fortsat gerne må anvende deres computere.

Forbuddet kommer efter, at Datatilsynet i sommer forbød Helsingsør Kommune at anvende Chromebook-computere i folkeskolerne.

Kommunen har i et år anvende Chromebook som det primære digitale redskab i alle sine skoler, men er blevet meldt til Datatilsynet af en utilfreds far til en skoleelev i kommunen.

Ifølge Datatilsynet har kommunen imidlertid ikke udarbejdet den nødvendige konsekvensanalyse, som blandt andet skal sikre, at kommunen har fuldstændigt styr på behandlingen af elevernes persondata.

Denne analyse på flere tusinder sider blev først afleveret til Datatilsynet i sidste uge, og Datatilsynet er netop nu i fuld gang med at gennemgå den.

Helsingør Kommune meddelte for få dage siden, at kommunen agtede at give lærerne og eleverne tilladelse til at anvende Chromebook fra i dag.

Ifølge Helsingør Dagblad nåede byrådet efter en del diskussion sent om aftenen søndag frem til, at byrådet skal mødes om en uge igen, hvis ikke Datatilsynet inden da har godkendt det materiale, som kommunen har fremsendt.

Ifølge bladet mener byrådet, at materialet er dækkende og forventer, at det bliver godkendt af tilsynet.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS