Dansk energiselskab ramt af kæmpe hackerangreb: Alle it-systemer lukket ned omgående

Det danske energiselskab Ista, der ejer Clorius og Varmekontrol, er udsat for et hackerangreb, der har ramt hele den internationale koncern. Det bekræfter selskabets danske direktør over for Computerworld.

Artikel top billede

(Foto: Screendump fra Istas hjemmeside)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Indsigt i stort hackerangreb mod den internationale koncern Ista.
251
1:15 min
Firmaet Ista, som har 150 danske ansatte og er del af international energikoncern med knap 6.000 ansatte fordelt i 22 lande, er lige nu offer for et omfattende hackerangreb.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura