Her er Helsingør Kommunes løsninger på omstridte Chrome-problemer: Se punkterne som kommunen har sendt til Datatilsynet

I kommunens konsekvensanalyse fremgår der en liste af problemer for Helsingør og tiltag, som kommunen har foretaget i forbindelse med brugen af Googles produkter. Se dem her.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs om Helsingør Kommunes vurderinger af de forskellige problemstillinger i Chromebook-sagen.
974
5 min
Helsingør Kommune var egentlig sikker på, at man ville benytte Chromebooks efter sommerferien, efter at have leveret en konsekvensanalyse til Datatilsynet.

Det havde både kommunens borgmester Benedikte Kiær (K) og kommunens teknologidirektør Lars Rich meldt ud.

Det endte dog alligevel med, at kommunen droppede Chromebooks for skolernes elever efter et byrådsmøde aftenen inden skolestart.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S