ATP har efter års tilløb slukket for 30 år gammelt it-system: Ny løsning fra Netcompany i luften med succes, nedbrud og forlænget sagsbehandlingstid

Det mere end 30 år gamle dos-baserede Scanjour er nu fortid hos ATP. Nyt it-system til arbejdsskade-området fra Netcompany er i luften, men ikke helt uden problemer. "Havde du talt med mig for et par dage siden, havde der stort set kun været grønne lamper," siger Søren Ahrensberg, underdirektør hos ATP med ansvar for forretningsudvikling hos Arbejdsmarkedets Erhvervssikring.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i kæmpe it-projekt hos ATP, som nu er afsluttet
  • Detaljerne om det nye sagsbehandlingssystem, der erstatter 30 år gammelt dos-baseret it-løsning
  • Prisen for det nye it-system hos ATP
  • De startvanskeligheder, der har præget det nye it-syste,
1.263
6:30 min
For mere end 30 år siden i 1991 lanceredes det dos-baserede Scanjour version. P, der i nu mange år har været it-omdrejningspunktet for de omkring 50.000 sager om arbejdsskader, der hvert år skal vurderes.

Siden 2016, hvor ATP overtog ansvaret med sagsbehandling af arbejdsskader fra Arbejdsskadestyrelsen er der arbejdet på at få sendt det på pension.

Det er også forsøgt før under Arbejdsskadestyrelsen med projektet Proask, der efter seks år endte i en af de helt store offentlige it-skandaler.

Men nu skulle den være god nok.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect