ATP har efter års tilløb slukket for 30 år gammelt it-system: Ny løsning fra Netcompany i luften med succes, nedbrud og forlænget sagsbehandlingstid

Det mere end 30 år gamle dos-baserede Scanjour er nu fortid hos ATP. Nyt it-system til arbejdsskade-området fra Netcompany er i luften, men ikke helt uden problemer. "Havde du talt med mig for et par dage siden, havde der stort set kun været grønne lamper," siger Søren Ahrensberg, underdirektør hos ATP med ansvar for forretningsudvikling hos Arbejdsmarkedets Erhvervssikring.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Få indsigt i kæmpe it-projekt hos ATP, som nu er afsluttet
  • Detaljerne om det nye sagsbehandlingssystem, der erstatter 30 år gammelt dos-baseret it-løsning
  • Prisen for det nye it-system hos ATP
  • De startvanskeligheder, der har præget det nye it-syste,
1.263
6:30 min
For mere end 30 år siden i 1991 lanceredes det dos-baserede Scanjour version. P, der i nu mange år har været it-omdrejningspunktet for de omkring 50.000 sager om arbejdsskader, der hvert år skal vurderes.

Siden 2016, hvor ATP overtog ansvaret med sagsbehandling af arbejdsskader fra Arbejdsskadestyrelsen er der arbejdet på at få sendt det på pension.

Det er også forsøgt før under Arbejdsskadestyrelsen med projektet Proask, der efter seks år endte i en af de helt store offentlige it-skandaler.

Men nu skulle den være god nok.

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect