Her er de helt essentielle spørgsmål, som Google ikke vil svare på i Helsingør Kommunes Chromebook-sag

Helsingør Kommune har prøvet alt. Nu peger pilen på Google som leverandør af undervisnings-it. Hvad kan tech-giganten gøre for at løse Helsingørs Chromebook-sag? Se Googles eget svar her.

Artikel top billede

(Foto: Mitchell Luo)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Se her hele Googles svar på, hvordan de kan være med til at løse Chromebook-sagen
924
4:45 min
Helsingørs folkeskoleelever kan forsat ikke bruge Google Workspace i deres undervisning.

Helsingør Kommune prøvede i første omgang at forhindre et forbud med en risikovurdering og senere en konsekvensanalyse - ingen af dele gik gennem Datatilsynets nåleøje.

Nu peger både kommunen og Kommunernes Landsforening (KL) på Google, som den sidste part, der kan fikse de GDPR-problemer, som Helsingør er løbet ind i.

I Datatilsynets seneste afgørelse opfordrer tilsynet desuden kommunen til at tage en snak med dens udbyder om at håndtere de risici, som tilsynet ikke mener kan accepteres.

Men hvorfor er disse risici så svære at løse i Workspace?

Det er blot et af de spørgsmål om sagen, som Computerworld har forsøgt at få svar på fra tech-gigantens danske afdeling.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS