Jessie skal træne Pleos ansatte i at undgå bias og fordomme: Har du nogensinde tænkt over disse spørgsmål på din arbejdsplads?

Interview: Hos den danske fintech-komet Pleo modtager de ansatte en særlig træning, der skal hjælpe dem med at blive bevidste om deres egne fordomme og lære dem at håndtere fordommene på arbejdspladsen. Sydafrikanske Jessie Danyi står i spidsen for indsatsen.

Artikel top billede
Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Bliv klogere på Pleos arbejde med ubevidste biases
  • Få indblik i, hvad formålet er med arbejdet, og hvilken type øvelser de ansatte skal gennemgå
  • Hør, hvorfor vi alle ifølge Jessie Danyie bør blive bedre til at præsentere os med vores pronomener
  • Få indblik i, hvordan Pleo og Jessie Danyie håndterer eventuel modstand hos medarbejdere, der ikke forstår behovet for øget bevidst om ubevidste biases
1.803
9:15 min
Lad os begynde denne artikel med en øvelse.

Luk dine øjne, og forestil dig nu den perfekte chef i din verden.

Beskriv herefter, hvordan vedkommende ser ud, går klædt og har indrettet sit privatliv.

Det er blot en af de øvelser, som de ansatte hos den fremadstormende danske fintech-virksomhed Pleo kan blive bedt om at gennemføre, når de skal starte i virksomheden.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune