Curait overtager komplet hosting og backup-platform fra Danoffice

Albertslund-virksomheden Curait er overtaget en del af Danoffices forretning og lander dermed også en række nye kunder.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det danske it-virksomhed Curait overtager alle kunder fra DanOfficeIT’s såkaldte shared hosting og backup platform.

Det oplyser Curaits administrerende direktør, Martin Maleshyn, til Computerworld.

Han ønsker dog hverken at oplyse, hvor mange kunder Curait overtager, eller hvad selskabet har måtte betale for platformen.

”Som en del af aftalen kan jeg hverken oplyse, hvor mange kunder det drejer sig om, eller hvad prisen er. Men jeg kan sige, at vi overtager hele deres platform, og det betyder i praksis også, at hele deres platform lukker helt ned nu, ”siger han til Computerworld.

I gang med at realisere vækststrategien

Ifølge Martin Maleshyn er handlen et udtryk for, at Curait er godt i gang med at eksekvere på selskabets vækststrategi.

”Vi har en strategi om, at vi skal være en mere synlig spiller på markedet inden for hosting, managed services og remote backup, og det her opkøb viser, at vi er i fuld gang med at realisere den strategi,” siger han til Computerworld.

Ifølge Martin Maleshyn er handlen samtidig udtryk for en perfekt timing, fordi DanOffice havde et ønske om at afhænde deres shared hosting-forretning.

”Det er et forretningsområde, som DanOffice ikke ønsker at varetage mere, og derfor har de henvendt sig til os, fordi de mente at vi var et godt match,” siger Martin Maleshyn til Computerworld.

Danoffice: Til gavn for kunderne
Danoffices topchef, Lars Baun Jensen, oplyser desuden på det sociale medie LinkedIn, at han vurderer, at salget også er i selskabets kunders interesse.

”Deres forretning og ikke mindst deres hostingcenter er skruet helt rigtigt sammen til at levere den bedste service for de berørte kunder," siger han om Curait.

Curait der har sit kontor Albertslund på den københavnske vestegn ,kom ud af det seneste regnskabsår med et overskud på knap 500.000 kroner og en bruttofortjeneste på 18,5 millioner kroner.

Til sammenligning kom Danoffice ud af det seneste regnskabår med en bundlinje på hele 56 millioner kroner, mens omsætningen rundede to milliarder kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job