Curait overtager komplet hosting og backup-platform fra Danoffice

Albertslund-virksomheden Curait er overtaget en del af Danoffices forretning og lander dermed også en række nye kunder.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det danske it-virksomhed Curait overtager alle kunder fra DanOfficeIT’s såkaldte shared hosting og backup platform.

Det oplyser Curaits administrerende direktør, Martin Maleshyn, til Computerworld.

Han ønsker dog hverken at oplyse, hvor mange kunder Curait overtager, eller hvad selskabet har måtte betale for platformen.

”Som en del af aftalen kan jeg hverken oplyse, hvor mange kunder det drejer sig om, eller hvad prisen er. Men jeg kan sige, at vi overtager hele deres platform, og det betyder i praksis også, at hele deres platform lukker helt ned nu, ”siger han til Computerworld.

I gang med at realisere vækststrategien

Ifølge Martin Maleshyn er handlen et udtryk for, at Curait er godt i gang med at eksekvere på selskabets vækststrategi.

”Vi har en strategi om, at vi skal være en mere synlig spiller på markedet inden for hosting, managed services og remote backup, og det her opkøb viser, at vi er i fuld gang med at realisere den strategi,” siger han til Computerworld.

Ifølge Martin Maleshyn er handlen samtidig udtryk for en perfekt timing, fordi DanOffice havde et ønske om at afhænde deres shared hosting-forretning.

”Det er et forretningsområde, som DanOffice ikke ønsker at varetage mere, og derfor har de henvendt sig til os, fordi de mente at vi var et godt match,” siger Martin Maleshyn til Computerworld.

Danoffice: Til gavn for kunderne
Danoffices topchef, Lars Baun Jensen, oplyser desuden på det sociale medie LinkedIn, at han vurderer, at salget også er i selskabets kunders interesse.

”Deres forretning og ikke mindst deres hostingcenter er skruet helt rigtigt sammen til at levere den bedste service for de berørte kunder," siger han om Curait.

Curait der har sit kontor Albertslund på den københavnske vestegn ,kom ud af det seneste regnskabsår med et overskud på knap 500.000 kroner og en bruttofortjeneste på 18,5 millioner kroner.

Til sammenligning kom Danoffice ud af det seneste regnskabår med en bundlinje på hele 56 millioner kroner, mens omsætningen rundede to milliarder kroner.

Annonceindlæg tema

Forsvar & beredskab

Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

Digitaliseringsstyrelsen

Systemforvalter til borger.dk

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Ambitiøs IT-virksomhed søger en IT-Konsulent til vores SAP-moduler MM – IM/WM.

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job