Curait overtager komplet hosting og backup-platform fra Danoffice

Albertslund-virksomheden Curait er overtaget en del af Danoffices forretning og lander dermed også en række nye kunder.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det danske it-virksomhed Curait overtager alle kunder fra DanOfficeIT’s såkaldte shared hosting og backup platform.

Det oplyser Curaits administrerende direktør, Martin Maleshyn, til Computerworld.

Han ønsker dog hverken at oplyse, hvor mange kunder Curait overtager, eller hvad selskabet har måtte betale for platformen.

”Som en del af aftalen kan jeg hverken oplyse, hvor mange kunder det drejer sig om, eller hvad prisen er. Men jeg kan sige, at vi overtager hele deres platform, og det betyder i praksis også, at hele deres platform lukker helt ned nu, ”siger han til Computerworld.

I gang med at realisere vækststrategien

Ifølge Martin Maleshyn er handlen et udtryk for, at Curait er godt i gang med at eksekvere på selskabets vækststrategi.

”Vi har en strategi om, at vi skal være en mere synlig spiller på markedet inden for hosting, managed services og remote backup, og det her opkøb viser, at vi er i fuld gang med at realisere den strategi,” siger han til Computerworld.

Ifølge Martin Maleshyn er handlen samtidig udtryk for en perfekt timing, fordi DanOffice havde et ønske om at afhænde deres shared hosting-forretning.

”Det er et forretningsområde, som DanOffice ikke ønsker at varetage mere, og derfor har de henvendt sig til os, fordi de mente at vi var et godt match,” siger Martin Maleshyn til Computerworld.

Danoffice: Til gavn for kunderne
Danoffices topchef, Lars Baun Jensen, oplyser desuden på det sociale medie LinkedIn, at han vurderer, at salget også er i selskabets kunders interesse.

”Deres forretning og ikke mindst deres hostingcenter er skruet helt rigtigt sammen til at levere den bedste service for de berørte kunder," siger han om Curait.

Curait der har sit kontor Albertslund på den københavnske vestegn ,kom ud af det seneste regnskabsår med et overskud på knap 500.000 kroner og en bruttofortjeneste på 18,5 millioner kroner.

Til sammenligning kom Danoffice ud af det seneste regnskabår med en bundlinje på hele 56 millioner kroner, mens omsætningen rundede to milliarder kroner.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Statens IT

    Teamleder til Indkøb og Licenser

    Københavnsområdet

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Overvågning, sikkerhed og compliance til Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS