Danske dagblade frikender ny link-database

En ny nyhedstjeneste fra Eniro søger og linker direkte til danske medier, og det må den godt, mener Danske Dagblades Forening. Tidligere fik foreningen lukket Newsbooster, der opererede med dybe links. Den nye tjeneste får blot et vågent øje.

Danske Dagblades Forening, DDF, frikender blankt internetportalen Eniros nye tjeneste, der stikker snablen ned i de danske medier efter nyheder og linker direkte til dem.

Det sker, selv om tjenesten umiddelbart har masser tilfælles med Newsbooster, der måtte lukke efter en retssag kørt af netop DDF.

- Så vidt jeg kan bedømme, er der tale om to vidt forskellige tjenester. På nuværende tidspunkt ser vi tiden lidt an. Der er ikke nogen grund til at jage spøgelser, siger Holger Rosendal, der er chefjurist hos DDF.

Danske Dagblades Forening fik i 2003 sørget for, at Newsbooster lukkede og slukkede, fordi tjenesten brugte dybe links til at formidle nyheder, som andre medier havde skrevet.

Nyhedstjenesten på Eniro består af en søgefunktion, der søger i en række af de største danske nyhedsmedier. Resultaterne linker direkte videre til de enkelte mediers sider.

Dybe links er ok

Holger Rosendal mener ikke, at der umiddelbart er nogen grund til at gå efter Eniro på nuværende tidspunkt.

- Newsbooster var en tjeneste, hvor brugerne selv skabte systematikken og for eksempel kunne få søgeresultater tilsendt. Eniro-tjenesten er simpelthen et søgefelt a la Google, hvor du selv taster ind. Men vi holder selvfølgelig øje med, hvordan den udvikler sig, uddyber Holger Rosendal.

Han mener ikke, at der er tale om en kovending fra DDF's side.

- Vi har samme holdning som tidligere. Dybe links har deres berettigelse i journalistikken, når der er tale om enkeltstående tilfælde, siger Holger Rosendal.

Holger Rosendal understreger, at DDF aldrig har haft noget mod dybe links som sådan. Foreningen har blot reageret i de tilfælde, hvor websider for eksempel har levet af andres indhold, og de reaktioner har fået ryddet op i markedet, mener Holger Rosendal.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job