Morgen-briefing: Kombit på turné med Danmarks ny valgløsning / Direktør for norsk kæmpe-fond: Vi afværger nu 100.000 cyberangreb om året / Apple-ansatte vil blive hjemme - vil ikke tilbage på kontoret

Kombit på turné med Danmarks ny valgløsning. Direktør for norsk kæmpe-fond: Vi afværger nu 100.000 cyberangreb om året. Apple-ansatte vil blive hjemme - vil ikke tilbage på kontoret. Globalt chipsalg under opbremsning.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Hjerteligt velkommen til morgen-briefingen fra Computerworld, der denne tirsdag morgen er sammensat af Dan Jensen.

Kombit på turné med Danmarks ny valgløsning

Kombit er i disse dage på en slags mini-turné rundt i Danmark for sammen med Netcompany at præsentere Danmarks kommende valgløsning for kommunerne og regionerne.

Til præsentationen bliver der vist billeder af den kommende løsning, ligesom Kombit fortæller om implemeterings-planerne.

Mandag blev løsningen præsenteret for en fyldt sal i Ballerup. Torsdag kommer showet til Middelfart.

Netcompany blev valgt som leverandør af det nye valg-system i slutningen af 2021 foran NNIT. Det ventes færdigt i slutningen af marts 2025.

Det kan du læse mere om her: Netcompany skal levere Danmarks nye valgsystem - KMD færdig som leverandør efter mere end 30 år.

Direktør for norsk kæmpe-fond: Vi afværger nu 100.000 cyberangreb om året

Antallet af cyberangreb mod den norske oliefond, der med en gigantisk formue på ni billioner kroner er verdens største, er fordoblet i de senere år.

Fonden Norges Bank Investment Management afværger nu omkring 100.000 cyberangreb om året, hvor af de 1.000 er seriøse - altså tre om dagen. Det gør cyberangreb til det vigtigste område og den største bekymring lige nu, fortæller direktør Nicolai Tangen til Financial Times.

Det går ellers skidt for fonden, der på grund af afmatning i markedet og inflation har noteret stor tilbagegang for formuen i den seneste tid.

“Men jeg er mere bekymret for cyber end for markeds-udviklingen. Vi ser mange flere forsøg, og mange angreb er stedse mere sofistikerede,” siger Nicolai Tangen til avisen.

Apple-ansatte vil blive hjemme - vil ikke tilbage på kontoret

En række Apple-ansatte med arbejdsplads i Apples rumskibs-lignende hovedkvarter i Cupertino har ikke meget lyst til at tilbringe alle deres arbejdsdage på kontoret.

De protesterer over Apples beslutning om, at alle medarbejdere skal vende tilbage til kontoret mindst tre dage om ugen fra 5. september. Istedet kræver de fortsat at have mulighed for at sidde derhjemme.

Det sker via medarbejdergruppen Apple Together, som for tiden er ved at indsamle underskrifter fra medarbejderne, som skal præsenteres for Apples ledelse. Apple Together argumenterer med, at de under corona beviste, at de kan levere ‘exceptionel arbejde’ under fleksible arbejdsforhold.

Apple Together mener, at der er mange ‘overbevisende grunde’ til at lade medarbejderne sidde derhjemme. Blandt andet at det gør medarbejderne ‘gladere og mere produktive.’

Globalt chipsalg under opbremsning

Det ellers brandvarme marked for chipsalg i verden er under kraftig nedkøling.

Ifølge World Semiconductor Trade Statistics står væksten i det globale chipsalg til at falde til 13,9 procent fra den tidligere forventning om en vækst på 16,3 procent i år.

Afmatningen skyldes blandt andet den stigende rente samt det, der kaldes for geopolitiske ricisi.

Til næste år vil væksten falde yderligere, i det WSTS i 2023 forventer en vækst på blot 4,6 procent.

I år forventes det globale chipmarked at runde en omsætning på 600 milliarder dollar.

Det globale chipsalg regnes for at være en vigtig indikator på den overordnede helbredstilstand i verdenshandelen, da de produkter, som forbrugerne køber, i stigende omfang indeholder netop chip.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S