67-årige Per Buchwaldt i gang med at trappe ned efter 10 år som top-CIO: "Der er for mange eksempler på nogen, der bliver ved i for lang tid. Det har jeg ikke lyst til"

Det har hele tiden været planen at trappe ned og ikke at sige helt stop, fortæller tidligere CIO i Region Sjælland, 67-årige Per Buchwaldt, der henover efteråret begynder i ny stilling hos Deloitte. "Jeg har ikke sagt stop, men jeg har sagt, at jeg vil trappe ned."

Artikel top billede

(Foto: Region Sjælland)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs hvorfor Per Buchwaldt valgte at trappe ned.
  • Find ud af, hvad Per Buchwaldt forventer at kunne bidrage med hos Deloitte.
  • Læs, hvad han skal bruge sin tid på nu.
894
4:30 min
Per Buchwaldt havde næsten været i det samme job i 10 år, da han i foråret meddelte, at han trak sig fra stillingen som CIO for Region Sjælland med udgangen af juni måned.

Årsagen var, fortalte Per Buchwaldt dengang, at han ønskede at bruge færre timer på at arbejde.

Knap to måneder senere blev det meddelt, at han i løbet af efteråret tiltræder i en stilling som ‘director’ i konsulenthuset Deloitte, hvor han får fokus på sundhedssektoren.

[articlelink id="261930" layout="image" label="Læs også:" title=""]

Event: SAP Excellence Day 2027

It-løsninger | Online og København

Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

9. februar 2027 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Kryptokustode til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S