Hackere trængt ind i DTU's it-systemer: Op mod 25.000 brugere skal straks ændre adgangskoder

Hackere er trængt ind i DTU’s systemer. Op mod 25.000 brugere skal omgående skifte deres adgangskoder.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Thomas Hjort Jensen)

Danmarks Tekniske Universitet er ramt af et hackerangreb, som er ‘alvorligt’.

Ifølge Radar skal samtlige studerende skifte password sm følge af angrebet.

I en mail til samtlige medarbejdere og studerende skriver DTU ifølge Radar, at DTU har været udsat for et ‘alvorligt it-angreb,’ som fandt sted torsdag i sidste uge.

Omkring 25.000 personer har deres gang på universitetet og anvender dets it-systemer.

“I sidste uge var DTU udsat for et alvorligt it-angreb, som dog hurtigt blev opdaget og inddæmmet. DTU har derfor ikke lidt skade, ligesom der heller ikke har været tab af data. For en sikkerheds skyld skal alle DTU’s it-brugere dog skifte deres password så hurtigt som muligt,” hedder det i mailen.

Til Ritzau meddeler universitetsdirektør Claus Nielsen, at der har været det, som han kalder et ‘kortvarigt brud’ på DTU’s firewall.

Ifølge ham er det ikke et omfattende angreb, selv om hackerne har været inde i et centralt system.

DTU har nu igangsat en nærmere undersøgelse af angrebet for at få klarlagt type, hvor langt ind hackerne nåede, om de stak af med noget og lignende.

Til Ritzau peger Claus Nielsen på, at hackerangrebet ikke på den måde er udtryk for, at DTU har dårlig it-sikkerhed.

“Det er jo, som man ser på det. I virkeligheden bliver det opdaget, og jeg ville være meget mere nervøs, hvis ikke det var blevet opdaget,” siger han.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision