Hackere trængt ind i DTU's it-systemer: Op mod 25.000 brugere skal straks ændre adgangskoder

Hackere er trængt ind i DTU’s systemer. Op mod 25.000 brugere skal omgående skifte deres adgangskoder.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Thomas Hjort Jensen)

Danmarks Tekniske Universitet er ramt af et hackerangreb, som er ‘alvorligt’.

Ifølge Radar skal samtlige studerende skifte password sm følge af angrebet.

I en mail til samtlige medarbejdere og studerende skriver DTU ifølge Radar, at DTU har været udsat for et ‘alvorligt it-angreb,’ som fandt sted torsdag i sidste uge.

Omkring 25.000 personer har deres gang på universitetet og anvender dets it-systemer.

“I sidste uge var DTU udsat for et alvorligt it-angreb, som dog hurtigt blev opdaget og inddæmmet. DTU har derfor ikke lidt skade, ligesom der heller ikke har været tab af data. For en sikkerheds skyld skal alle DTU’s it-brugere dog skifte deres password så hurtigt som muligt,” hedder det i mailen.

Til Ritzau meddeler universitetsdirektør Claus Nielsen, at der har været det, som han kalder et ‘kortvarigt brud’ på DTU’s firewall.

Ifølge ham er det ikke et omfattende angreb, selv om hackerne har været inde i et centralt system.

DTU har nu igangsat en nærmere undersøgelse af angrebet for at få klarlagt type, hvor langt ind hackerne nåede, om de stak af med noget og lignende.

Til Ritzau peger Claus Nielsen på, at hackerangrebet ikke på den måde er udtryk for, at DTU har dårlig it-sikkerhed.

“Det er jo, som man ser på det. I virkeligheden bliver det opdaget, og jeg ville være meget mere nervøs, hvis ikke det var blevet opdaget,” siger han.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS