Hackere trængt ind i DTU's it-systemer: Op mod 25.000 brugere skal straks ændre adgangskoder

Hackere er trængt ind i DTU’s systemer. Op mod 25.000 brugere skal omgående skifte deres adgangskoder.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Thomas Hjort Jensen)

Danmarks Tekniske Universitet er ramt af et hackerangreb, som er ‘alvorligt’.

Ifølge Radar skal samtlige studerende skifte password sm følge af angrebet.

I en mail til samtlige medarbejdere og studerende skriver DTU ifølge Radar, at DTU har været udsat for et ‘alvorligt it-angreb,’ som fandt sted torsdag i sidste uge.

Omkring 25.000 personer har deres gang på universitetet og anvender dets it-systemer.

“I sidste uge var DTU udsat for et alvorligt it-angreb, som dog hurtigt blev opdaget og inddæmmet. DTU har derfor ikke lidt skade, ligesom der heller ikke har været tab af data. For en sikkerheds skyld skal alle DTU’s it-brugere dog skifte deres password så hurtigt som muligt,” hedder det i mailen.

Til Ritzau meddeler universitetsdirektør Claus Nielsen, at der har været det, som han kalder et ‘kortvarigt brud’ på DTU’s firewall.

Ifølge ham er det ikke et omfattende angreb, selv om hackerne har været inde i et centralt system.

DTU har nu igangsat en nærmere undersøgelse af angrebet for at få klarlagt type, hvor langt ind hackerne nåede, om de stak af med noget og lignende.

Til Ritzau peger Claus Nielsen på, at hackerangrebet ikke på den måde er udtryk for, at DTU har dårlig it-sikkerhed.

“Det er jo, som man ser på det. I virkeligheden bliver det opdaget, og jeg ville være meget mere nervøs, hvis ikke det var blevet opdaget,” siger han.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

    Joshua Pratt

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job