Hackere trængt ind i DTU's it-systemer: Op mod 25.000 brugere skal straks ændre adgangskoder

Hackere er trængt ind i DTU’s systemer. Op mod 25.000 brugere skal omgående skifte deres adgangskoder.

Artikel top billede

(Foto: Foto: Thomas Hjort Jensen)

Danmarks Tekniske Universitet er ramt af et hackerangreb, som er ‘alvorligt’.

Ifølge Radar skal samtlige studerende skifte password sm følge af angrebet.

I en mail til samtlige medarbejdere og studerende skriver DTU ifølge Radar, at DTU har været udsat for et ‘alvorligt it-angreb,’ som fandt sted torsdag i sidste uge.

Omkring 25.000 personer har deres gang på universitetet og anvender dets it-systemer.

“I sidste uge var DTU udsat for et alvorligt it-angreb, som dog hurtigt blev opdaget og inddæmmet. DTU har derfor ikke lidt skade, ligesom der heller ikke har været tab af data. For en sikkerheds skyld skal alle DTU’s it-brugere dog skifte deres password så hurtigt som muligt,” hedder det i mailen.

Til Ritzau meddeler universitetsdirektør Claus Nielsen, at der har været det, som han kalder et ‘kortvarigt brud’ på DTU’s firewall.

Ifølge ham er det ikke et omfattende angreb, selv om hackerne har været inde i et centralt system.

DTU har nu igangsat en nærmere undersøgelse af angrebet for at få klarlagt type, hvor langt ind hackerne nåede, om de stak af med noget og lignende.

Til Ritzau peger Claus Nielsen på, at hackerangrebet ikke på den måde er udtryk for, at DTU har dårlig it-sikkerhed.

“Det er jo, som man ser på det. I virkeligheden bliver det opdaget, og jeg ville være meget mere nervøs, hvis ikke det var blevet opdaget,” siger han.

Annonceindlæg fra Context&

Når AI løber fra organisationen

Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo