Nu bliver PlayStation 5 dyrere: Sony presser priserne op med 13 procent

Inflationen har også ramt Sonys gaming-konsoller. Varsler prisstigninger på op til 13 procent.

Artikel top billede

Det ikke kun el, smør og benzin der bliver dyrere dette efterår. En eventuel PlayStation-spillekonsol under juletræet kan blive op til 13 procent dyrere at anskaffe.

Elektronikgiganten Sony varsler, at selskabets populære PlayStation 5-serie står overfor en række prisstigninger, der rammer en stribe globale markeder, heriblandt den europæiske.

I eurozonen hæves priserne fra 399,99 til 449,99 euro for den billigste PS5 Digital Edition, mens prisen for topmodellen med Blu-ray drev stiger fra 499,99 til 549,99 euro.

De danske prisstigninger er ikke oplyst endnu, men kan forventes at være sammenlignelige med eurozonens priser. Omsat til danske kroner svarer de nye priser til 4.090 og 3.718 danske kroner for henholdsvis PS5 og PS5 Digital Edition.

Sony meddeler, at prisstigningerne kommer som følge af høje inflationsrater samt forsyningsvanskeligheder

”Den globale økonomiske situtation er en udfordring, som mange jer utvivlsomt mærker. Vi ser høje inflationsrater og ugunstige kursudviklinger presse forbrugere og mange industrier. Disse udfordrende økonomiske omstændigheder gør, at Sony nu træffer den svære beslutning at hæve den vejledende pris på PlayStation 5 i udvalgte markeder på tværs af Europa, Mellemøsten, Afrika, Asien, Sydamerika samt Canada,” lyder det i meldingen fra den japanske elektronikgigant.

PlayStation 5 har siden sin lancering været udsat for forskellige prispres, der har presset spillekonsolens pris op og langt over Sonys vejledende priser.

Ved lanceringen gjorde yderst begrænsede mængder af konsollen det svært overhovedet at skaffe begge PS5-modeller.

Siden har corona-pandemien, hjemsendelser og svigtende forsyningskæder også presset efterspørgslen op og udbuddet ned, med store prisstigninger til følge.

Dagsprisen på PlayStation 5 ligger i dag på omkring 6.000 kroner hos de forhandlere, der har konsollen på lager.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

Rikke Badsberg

Adeno K/S