Nu bliver PlayStation 5 dyrere: Sony presser priserne op med 13 procent

Inflationen har også ramt Sonys gaming-konsoller. Varsler prisstigninger på op til 13 procent.

Artikel top billede

Det ikke kun el, smør og benzin der bliver dyrere dette efterår. En eventuel PlayStation-spillekonsol under juletræet kan blive op til 13 procent dyrere at anskaffe.

Elektronikgiganten Sony varsler, at selskabets populære PlayStation 5-serie står overfor en række prisstigninger, der rammer en stribe globale markeder, heriblandt den europæiske.

I eurozonen hæves priserne fra 399,99 til 449,99 euro for den billigste PS5 Digital Edition, mens prisen for topmodellen med Blu-ray drev stiger fra 499,99 til 549,99 euro.

De danske prisstigninger er ikke oplyst endnu, men kan forventes at være sammenlignelige med eurozonens priser. Omsat til danske kroner svarer de nye priser til 4.090 og 3.718 danske kroner for henholdsvis PS5 og PS5 Digital Edition.

Sony meddeler, at prisstigningerne kommer som følge af høje inflationsrater samt forsyningsvanskeligheder

”Den globale økonomiske situtation er en udfordring, som mange jer utvivlsomt mærker. Vi ser høje inflationsrater og ugunstige kursudviklinger presse forbrugere og mange industrier. Disse udfordrende økonomiske omstændigheder gør, at Sony nu træffer den svære beslutning at hæve den vejledende pris på PlayStation 5 i udvalgte markeder på tværs af Europa, Mellemøsten, Afrika, Asien, Sydamerika samt Canada,” lyder det i meldingen fra den japanske elektronikgigant.

PlayStation 5 har siden sin lancering været udsat for forskellige prispres, der har presset spillekonsolens pris op og langt over Sonys vejledende priser.

Ved lanceringen gjorde yderst begrænsede mængder af konsollen det svært overhovedet at skaffe begge PS5-modeller.

Siden har corona-pandemien, hjemsendelser og svigtende forsyningskæder også presset efterspørgslen op og udbuddet ned, med store prisstigninger til følge.

Dagsprisen på PlayStation 5 ligger i dag på omkring 6.000 kroner hos de forhandlere, der har konsollen på lager.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos