Strøm-mangel tvinger Amazon og Microsoft til at droppe nye datacentre

Microsoft og Amazon dropper planer om at bygge flere datacentre i Irland på grund af mangel på strøm.

Artikel top billede

Microsoft, Amazon og flere andre store datacenter-selskaber står til at blive tvunget til at droppe alle planer om at opføre flere datacentre i Irlands hovedstad Dublin.

Selskaberne vil ellers gerne bygge, og de har masser af penge. Men strøm-nettet i hovedstaden kan ikke bære flere datacentre, da det allerede er presset.

Ifølge The Times advarede det lokale energiselskab EirGrid allerede i fjor om, at Dublin stod overfor strømafbrydelser over hele byen på grund af tårnhøj efterspørgsel på strøm.

Denne efterspørgsel kommer især fra de meget energi-sultne datacentre.

EirGrid vil af denne grund derfor ikke udstede nye tilladelser til opkobling på det lokale strømforsynings-net før allertidligst i 2028, skriver avisen.

“EirGrid indføjer nu disse kriterier [om leveringssikkerhed, red] i bedømmelsen af alle datacenter-ansøgere. Mange har allerede besluttet ikke at gå videre med deres udviklingsprojekter,” lyder det fra EirGrid.

Ifølge avisen havde Amazon ellers allerede fået grønt lys fra de irske myndigheder til at bygge et nyt datacenter i Irland. Men selskabet har altså ikke fået tilladelse til at koble sig på strømnettet.

Selskabet vil nu istedet byggedata lige uden for London i Storbritannien.

Microsoft er nu i gang med at undersøge muligheder for istedet at bygge nye datacentre i London, Frankfurt og Madrid.

Microsoft indgik i 2017 aftale med energiselskabet GE om at købe al den strøm, som GE’s store irske vindmøllefarm kunne producere i de kommende 15 år.

Microsoft er herhjemme ved at bygge tre datacentre i Høje Taastrup, Gadstrup og Lille Skensved.

Computerworld har tidligere fortalt, at alene datacenteret i Lille Skensved i Køge Kommune fuldt udbygget vil bruge dobbelt så meget strøm som hele Køge Kommune alt medregnet idag forbruger.

Irland var et af de første lande i Europa, hvor Microsoft byggede stort datacenter. Computerworld besøgte Dublin-centeret i 2013. Du kan læse vores reportage fra besøget her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job