Datatilsynet: Danske skoler har grønt lys til tage billeder af skolebørn uden forældrenes samtykke

Danske skoler må godt tage og bringe billeder af skolebørn i Aula uden at forældrene specifikt har givet samtykke, konkluderer Datatilsynet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Danske skoler må godt tage og bringe billeder af skolebørn i det fælles skolesystem Aula, uden at forældrene har givet specifikt samtykke og tilladelse til, at der bliver taget billeder.

Sådan lyder konklusionen fra Datatilsynet, som har modtaget en række henvendelser fra blandt andet forældre, fordi en ændring er på vej i Aula, som fjerner netop samtykke-delen.

Datatilsynet fastslår, at skolerne har lov til at tage og bringe billeder af børnene - hvis altså, at de pågældende billeder har det, som Datatilsynet kalder for ‘sagligt formål.’

“Og det skan man som udgangspunkt forvente som forældrer,” konkluderer tilsynet.

Det betyder dog ikke, at skolerne bare kan knipse løs af ungerne, gemme billederne og dele dem vidt og bredt.

For at have et ‘sagligt formål’ skal billederne nemlig være relevante, og der skal opsættes tidsfrister for sletning af dem.

Datatilsynet peger desuden på, at lærerne alene må tage billeder af børnene på skolernes udstyr - og altså ikke med deres private telefoner.

Desuden må der ikke tages billeder, der udstiller børn eller lærere i pinagtige situationer og andre uhensigtsmæssige forhold.

Og så ‘bør’ skolerne altid være lydhøre overfor eventuelle ønsker fra forældre om at få fjernet eventuelle billeder med deres småfolk på, hedder det.

Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

Digital transformation | Aarhus C

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

21 april 2026 | Gratis deltagelse

Csis Security Group A/S

Junior Software Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Datacentertekniker hos PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job