Datatilsynet: Danske skoler har grønt lys til tage billeder af skolebørn uden forældrenes samtykke

Danske skoler må godt tage og bringe billeder af skolebørn i Aula uden at forældrene specifikt har givet samtykke, konkluderer Datatilsynet.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Danske skoler må godt tage og bringe billeder af skolebørn i det fælles skolesystem Aula, uden at forældrene har givet specifikt samtykke og tilladelse til, at der bliver taget billeder.

Sådan lyder konklusionen fra Datatilsynet, som har modtaget en række henvendelser fra blandt andet forældre, fordi en ændring er på vej i Aula, som fjerner netop samtykke-delen.

Datatilsynet fastslår, at skolerne har lov til at tage og bringe billeder af børnene - hvis altså, at de pågældende billeder har det, som Datatilsynet kalder for ‘sagligt formål.’

“Og det skan man som udgangspunkt forvente som forældrer,” konkluderer tilsynet.

Det betyder dog ikke, at skolerne bare kan knipse løs af ungerne, gemme billederne og dele dem vidt og bredt.

For at have et ‘sagligt formål’ skal billederne nemlig være relevante, og der skal opsættes tidsfrister for sletning af dem.

Datatilsynet peger desuden på, at lærerne alene må tage billeder af børnene på skolernes udstyr - og altså ikke med deres private telefoner.

Desuden må der ikke tages billeder, der udstiller børn eller lærere i pinagtige situationer og andre uhensigtsmæssige forhold.

Og så ‘bør’ skolerne altid være lydhøre overfor eventuelle ønsker fra forældre om at få fjernet eventuelle billeder med deres småfolk på, hedder det.

Politiets Efterretningstjeneste

Få et job i den højere sags tjeneste som sikkerhedsspecialist i PET

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS