SpaceX vinder appelsag og får endelig godkendelse - 2.824 satellitter skal hænge lavt over jordkloden

En amerikansk appeldomstol slår fast, at SpaceX har godkendelse til at sende 2.824 satellitter i lavthængende kredsløb om jorden, som skal levere internet til flere dele af kloden.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto - SpaceX)

Endnu engang får rumfatselskabet SpaceX medhold i sin såkaldte Federal Communications Commission (FCC)-godkendelse til at sende en række satellitter i lavthængende kredsløb om jorden.

Fredag stadfæstede en appeldomstol i USA nemlig denne FCC-godkendelse.

Formålet er, at satellitterne, som SpaceX med rigmanden Elon Musk i spidsen, skal levere højhastigheds-bredbåndsinternettjenester til de dele af kloden, der i øjeblikket mangler adgang til internettet.

Det skriver Reuters.

Retssagen kom sig af, at blandt andet konkurrenterne Viasat og Dish Network har kritiseret og udfordret godkendelsen.

Viasat har i sagen ytret, at "beslutningen er et tilbageslag for både rumsikkerhed og miljøbeskyttelse."

Viasat tilføjede desuden, at hvis domstolen havde tvunget FCC til at tage fat på "komplicerede spørgsmål omkring udbredelse af mega-konstellationer i (lavt kredsløb om jorden), mener vi, at skadelige påvirkninger, der ellers kan vare ved i årtier eller endda århundreder fremover, kunne have været undgået."

Disse påstande om skader har retten nu afvist som "alt for spekulativ".

FCC-godkendelsen fik SpaceX i 2021 til at flyve 2.824 lavthængende satellitter i kredsløb om jorden.

SpaceX er ikke vendt tilbage på Reuters anmodning om en kommentar til sagen.

SpaceX har lanceret næsten 3.000 Starlink-satellitter i lavt kredsløb om Jorden siden 2019. Det placerer SpaceX som det selskab, der har sendt aboslut flest satellitter i rummet.

Andre konkurrerende selskaber er rivalerne OneWeb og Amazon.com Inc's Project Kuiper.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S