SpaceX vinder appelsag og får endelig godkendelse - 2.824 satellitter skal hænge lavt over jordkloden

En amerikansk appeldomstol slår fast, at SpaceX har godkendelse til at sende 2.824 satellitter i lavthængende kredsløb om jorden, som skal levere internet til flere dele af kloden.

Artikel top billede

(Foto: PR-Foto - SpaceX)

Endnu engang får rumfatselskabet SpaceX medhold i sin såkaldte Federal Communications Commission (FCC)-godkendelse til at sende en række satellitter i lavthængende kredsløb om jorden.

Fredag stadfæstede en appeldomstol i USA nemlig denne FCC-godkendelse.

Formålet er, at satellitterne, som SpaceX med rigmanden Elon Musk i spidsen, skal levere højhastigheds-bredbåndsinternettjenester til de dele af kloden, der i øjeblikket mangler adgang til internettet.

Det skriver Reuters.

Retssagen kom sig af, at blandt andet konkurrenterne Viasat og Dish Network har kritiseret og udfordret godkendelsen.

Viasat har i sagen ytret, at "beslutningen er et tilbageslag for både rumsikkerhed og miljøbeskyttelse."

Viasat tilføjede desuden, at hvis domstolen havde tvunget FCC til at tage fat på "komplicerede spørgsmål omkring udbredelse af mega-konstellationer i (lavt kredsløb om jorden), mener vi, at skadelige påvirkninger, der ellers kan vare ved i årtier eller endda århundreder fremover, kunne have været undgået."

Disse påstande om skader har retten nu afvist som "alt for spekulativ".

FCC-godkendelsen fik SpaceX i 2021 til at flyve 2.824 lavthængende satellitter i kredsløb om jorden.

SpaceX er ikke vendt tilbage på Reuters anmodning om en kommentar til sagen.

SpaceX har lanceret næsten 3.000 Starlink-satellitter i lavt kredsløb om Jorden siden 2019. Det placerer SpaceX som det selskab, der har sendt aboslut flest satellitter i rummet.

Andre konkurrerende selskaber er rivalerne OneWeb og Amazon.com Inc's Project Kuiper.

Annonce

Annonceindlæg tema

Cloud & AI

I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S